AktualnościSukcesy uczniów

Angielskie dyktando po raz drugi u Filomatów

We wtorek, 25 kwietnia w auli LO im. Filomatów Chojnickich odbyła się druga edycja międzyszkolnego konkursu ortograficznego języka angielskiego ,,Dyktando o Pióro Filomatów 2017”. W zmaganiach wystartowało 22 uczestników – uczniowie klas trzecich gimnazjów oraz pierwszych liceów z regionu chojnickiego.

Pierwszym etapem konkursu było dyktando. Uczestnicy napisali usłyszany krótki tekst o folklorze angielskim, m. in. o legendzie Robin Hooda. Niespodzianką był drugi tekst, który okazał się piosenką ubiegłorocznego laureata literackiej nagrody Nobla, Boba Dylana – ,,Blowin’ in the wind”. Zadaniem było uzupełnienie tekstu utworu.

W czasie przerwy widzowie i sami zawodnicy mieli okazję,między innymi, podziwiać uczniów LO im. Filomatów Chojnickich w programie artystycznym. Wystąpiły Marta Wieczorkiewicz i Martyna Jakusz-Gostomska, które zaśpiewały piosenki angielskie. Na koniec Natalia Rudnik, tegoroczna maturzystka, popisała się swoim kunsztem tanecznym i wykonała piękny układ tańca nowoczesnego.

Inną ortograficzną atrakcją w czasie oczekiwania na wyniki były zabawy słowne zanagramami, homofonami i najczęściej popełnianymi błędami ortograficznych w języku angielskim. Tę część przygotowały uczennice kl. Ic LO. Beata, Klaudia i Weronika, które stwierdziły, że publiczność i uczestnicy dobrze się bawili.

Po ogłoszeniu wyniku pierwszego etapu 10 finalistów zakwalifikowało się do drugiej tury. Tym razem zawodnicy mieli za zadanie przeliterować wyrazy w języku angielskim, których trudność wzrastała z każdą rundą.

Konkurs musiał zakończyć się dogrywką o 1-sze miejsce. Wygrała uczennica Gimnazjum nr 3 w Chojnicach, Ewa Stoltman i otrzymała tytuł I Mistrzyni Ortografii Angielskiej.

Pani dyrektor M. Gierszewska pogratulowała zwyciężczyni i wręczyła główną nagrodę- pióro ufundowane przez Zespół Szkół w Chojnicach.

Równorzędne drugie miejsce zajęli Marcin Kołodziejski z Katolickiego Gimnazjum w Chojnicach oraz Wiktor Cieśla z LO im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach. Nie przyznano III miejsca, a wyróżnienia dla Julii Ślewickiej z LO im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach oraz Zofii Pasternackiej z Katolickiego LO w Chojnicach. Nagrody książkowe dla finalistów zostały ufundowane przez Towarzystwo Przyjaciół im. Filomatów Chojnickich, firmę Topcar z Chojnic oraz osoby prywatne.

Na koniec zaproszono wszystkich uczestników do pamiątkowego zdjęcia.

,,Konkurs został oceniony jako udany’’ – usłyszeli organizatorzy. Zasugerowano jednak, że teksty powinny być odtworzone trzy razy a nie dwa.

– „Ogólnie jesteśmy mile zaskoczeni, że nastrój na auli na początku trochę napięty z czasem zrobił się przyjemny, a to m. in. dzięki prowadzącym konferansjerkę, Emilii z kl. IIf i Weronice z  kl. Ic. Widzieliśmy na twarzach uczestników emocje, podekscytowanie i zdenerwowanie”. – mówią Michalina, Marta, Monika, i Paweł z klasy Ie, która pomogła  w zorganizowaniu konkursu.

 

Skip to content