Aktualności

Cmentarz parafialny

Dnia 27.11.2015r. uczniowie klasy IIc wraz z p. Olgierdem Buchwaldem udali się na cmentarz parafialny, najstarszy z istniejących chojnickich cmentarzy, założony w 1825r. cmentarz ten jest miejscem spoczynku wybitnych chojniczan i nie tylko. Uczniowie odwiedzili mogiły osób związanych z naszą szkołą, przewodnikiem po nekropoli był prezes Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk p. Kazimierz Jaruszewski.

Hipolit Ostoja-Lniski należał na przełomie XIX i XX wieku do czołowych obywateli i obrońców polskości na terenie Chojnic. Był cenionym lekarzem, opiekunem i wychowawcą chojnickiej młodzieży filomackiej. Warto także przystanąć nad mogiłą dr Leona Biskupskiego – profesora chojnickiego gimnazjum. Na cmentarzu znajduje się również miejsce pochówku ks. Antoniego Wolszlegiera, wybitnego działacza narodowego. W czasie nauki w chojnickim gimnazjum wspólnie ze swoim przyjacielem działał w Towarzystwie Filomatów.

Dla Filomatów odwiedzenie grobów wybitnych członków chojnickiej społeczności było okazją do uczestnictwa w niezwykłej lekcji, ale także czasem refleksji i zadumy.

 

   Patrycja Stoltmann IIc

Skip to content