Aktualności

Dyktando o Pióro Filomatów 2023

,,We do not learn for school but for life”

14 kwietnia b.r. w auli LO im. Filomatów Chojnickich odbyła się 6. edycja międzyszkolnego konkursu ortograficznego języka angielskiego ,,Dyktando o Pióro Filomatów”. Do dyktanda zgłosiło się 16 uczniów z ostatnich klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas liceów i techników, nie tylko z Chojnic ale również z Tucholi i Czerska.

W tym roku przypada 400-lecie istnienia naszej szkoły, dlatego też tematem konkursu była szkoła, edukacja i historia, zarówno w części pisemnej jak i ustnej. Do tekstu dyktanda posłużyły łacińskie sentencje przetłumaczone na język angielski. Maksymy te zapisane na gzymsach w szkolnej auli są od wielu lat wskazówkami życiowymi dla uczniów i absolwentów.

Po części pierwszej konkursu, prowadzące konkurs Nicole Zgrzebniak i Kaja Starzyńska z klasy 2C LO zaprosiły uczestników i ich nauczycieli do obejrzenia filmowych nagrań angielskiej i amerykańskiej wersji konkursów literowania „Spelling Bee”.

Do drugiego etapu „Spelling Bee” zakwalifikowało się 10 finalistów:

Patryk Ławski i Amelia Szrajda, LO im. Filomatów Chojnickich

Noemi Baron, Katolickie LO im. R. Traugutta w Chojnicach

Oktawia Kobus, SP nr 1 im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach

Kacper Walczak i Olivia Wiśniewska, SP nr 7 w Chojnicach

Antonina Lamczyk i Michał Pióro, Akademia Sukcesu „Nasza Szkoła” Społeczna SP w Czersku

Marta Konieczna i Zofia Grycz, LO im. W. Pola w Czersku

Finaliści literowali słowa również związane tematycznie ze szkołą i edukacją.

Jury w składzie: Małgorzata Peplińska i Ewa Steinke, nauczycielki języka angielskiego, Grażyna Kuligowska, była nauczycielka j. angielskiego, której bardzo dziękujemy za pomoc, oraz podliczająca punkty Adrianna Borkowska z klasy 2C LO, zdecydowały o przyznaniu głównych nagród.

Trzecie miejsce zajęła Marta Konieczna a Noemi Baron zajęła drugie miejsce.

Najlepszą okazała się Zofia Grycz. To właśnie ona otrzymała tytuł I Mistrzyni Ortografii Angielskiej 6. Edycji Dyktanda o Pióro Filomatów oraz pióro ufundowane przez Zespół Szkół w Chojnicach.

Wice-dyrektorka ZS w Chojnicach, Anna Okuniewska pogratulowała najlepszym oraz wręczyła nagrody. Podziękowała organizatorom konkursu i zaprosiła do wzięcia udziału w następnych edycjach konkursu.

Wszyscy uczestnicy konkursu, otrzymali dyplomy i pamiątkowe długopisy ufundowane przez Towarzystwo Przyjaciół LO im. Filomatów Chojnickich.

Torby z logo konkursu oraz nagrody książkowe otrzymała dziesiątka finalistów. Zostały ufundowane przez Zespół Szkół w Chojnicach i osoby prywatne.

Na koniec szkolna fotografka Zuzanna Milewska z Technikum im. S. Bieszka zaprosiła wszystkich do wspólnego zdjęcia.

Skip to content