Aktualności

II Chojnicki Marsz Powstańców Styczniowych

7 stycznia 2023 r. odbył się II Chojnicki Marsz Powstańców Styczniowych. Wyjście do powstania styczniowego chojnickich filomatów, którzy jako uczniowie gimnazjum opuścili szkołę aby wesprzeć rodaków walczących w zaborze rosyjskim, zostało upamiętnione w 1931 r. w postaci marmurowej tablicy znajdującej się w auli LO im. Filomatów Chojnickich. W nawiązaniu do wydarzeń sprzed 160 lat z inicjatywy Bractwa Strzeleckiego im. Józefa Klemensa Piłsudskiego działającego w Chojnicach, został zorganizowany tegoroczny marsz. Do udziału zaproszono wszystkich chętnych. W tym gronie nie zabrakło harcerzy, „kadrówkowiczów”, grup rekonstrukcyjnych i oczywiście uczniów naszego liceum należących do Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. Trasa wiodła z dziedzińca szkoły, gdzie pan Bogdan Kuffel przedstawił historię wyjścia gimnazjalistów do powstania oraz dzieje tablic upamiętniających to wydarzenie. Pierwszym punktem na trasie był obelisk upamiętniający pierwszych chojniczan rozstrzelanych w czasie niemieckiej okupacji, w tym ucznia gimnazjum Władysława Schreibera. Zwieńczeniem trasy było pokonanie dystansu 10,5 km i stawienie się w punkcie zbiórki na terenie zabytkowej wyłuszczarni nasion w Klosnowie. Uczestnikom nie zabrakło kondycji i zapału.

                                                                                   Olgierd Buchwald

Skip to content