AktualnościKULTURAlnI FILOMACI

Jaka jest różnica między damą a kwiaciarką?

28 marca 2023 r. aula naszego Liceum po raz kolejny, w swojej długiej historii, stała się salą teatralną, na której zagościli młodzi, zdolni aktorzy, pasjonaci, animatorzy oraz spragniona wrażeń widownia. Przybyła publiczność została zwabiona, obiecującymi sztukę przez duże „S”, plakatami obwieszczającymi przedstawienie przygotowane na podstawie dramatu Georga Bernarda Shaw pt. „Pigmalion”.

Punktualnie o godzinie 17.00 przygasły światła, przycichły rozmowy i rozbrzmiała muzyka…

Scena ożyła i przykuła uwagę widzów na całe osiemdziesiąt minut, które minęły błyskawicznie, bowiem oglądający niepostrzeżenie zostali wciągnięci w świat profesora fonetyki – Henry’ego Higginsa, specjalisty od sanskrytu – pułkownika Pickeringa, a także ulicznej kwiaciarki – Elizy Doolittle. Fabuła utworu to zakład zawarty między profesorem i pułkownikiem, który, rzecz jasna, ma wyłonić zwycięzcę, w czym pomagają, lub przeszkadzają, kolejne postacie pojawiające się na scenie.

Zakończenie historii zapowiadało się pesymistycznie, jednak przepiękna reinterpretacja piosenki „Windą do nieba”, którą niegdyś wykonywał zespół „2 plus 1”, zaśpiewana przez Elizę Doolittle, czyli Małgorzatę Szmaglińską, oraz profesora fonetyki – Piotra Łangowskiego, wywołała w widzach wzruszenie i westchnienie ulgi, bo jednak miłość zatriumfowała i zmieniła nawet tak zadufanego w sobie Henry’ego Higginsa…

Gdy wybrzmiała ostatnia nuta, rozległy się rzęsiste brawa, które pokazały, że zgromadzeni na sali goście docenili ogromny wysiłek aktorów, ale także: reżyserek – Joanny Glazy i Anny Schulz, Grażyny Szumskiej – opiekującej się wokalistami, oraz Jacka Czapiewskiego, który zajął się aranżacją taneczną.

Jednak nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie nasi uczniowie, którzy wcielili się w bohaterów „Pigmaliona”, a są nimi członkowie grupy teatralnej „Złote Pola, czyli Zjednoczone Towarzystwo Filomackiej Cyganerii” w składzie:

Marta Jodłowska I B – ambasadorowa

Kajetan Kiedrowski I F – pułkownik Pickering

Wiktoria Kupiecka II B – Nepomuk

Anastazja Tyborska III A – pokojówka

Martyna Zakrzewska III A  – pani Eynsford Hill

Natalia Cupa III C- przekupka i lokaj

Lena Korczak III C – pani Pearce

Zuzanna Sikorska III D – przechodzień

Maria Ryczek III E – panna Eynsford Hill

Kuba Pasiński III TiH – pan Eynsford Hill

Małgorzata Szmaglińska IV A – Eliza Doolittle

Sara Janikowska IV B  – pani Higgins

Piotr Łangowski IV B – profesor Henry Higgins

Patrycja Knitter IV E – Alfred Doolittle

Z życzeniami kolejnych sukcesów

                                                                                      Gabriela Stępień

Skip to content