AktualnościSportSukcesy uczniówSukcesy uczniów

Koszykarskie sukcesy

17.03.2023 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Chojnice odbyły się finały powiatowe licealiady w koszykówce dziewcząt i chłopców. Pretendentami do tytułu mistrza powiatu były koszykarki i koszykarze reprezentujący Zespół Szkół w Chojnicach, II Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ogólnokształcące w Czersku. Każda z tych drużyn wywalczyła prawo do udziału w finale w poprzedzających imprezę eliminacjach miejskich.

Dziewczęta- prowadzone przez panią Monikę Szlangę zainaugurowały turniej spotkaniem z koleżankami z Czerska. Brak doświadczenia i nawyki z piłki ręcznej skutecznie uniemożliwiały rozwinięcie skrzydeł naszym przeciwniczkom. Koszykarki Zespołu Szkół wykorzystywały każde potknięcie oponentek, punktując przy każdej nadarzającej się okazji.  Nie oddały prowadzenia przez wszystkie 4 kwarty i ograły rywalki ku uciesze tłumnie zgromadzonych na trybunach kibiców.

W kolejnym spotkaniu nasze koleżanki mierzyły się z drużyną Nowego Ogólniaka. Derby Chojnic od lat dostarczają nam emocji na najwyższym poziomie. Smaczku spotkaniu dodawał fakt, że koszykarki z Nowego ograły już drużynę Starego Ogólniaka w sparingu przygotowującym do Licealiady i w trakcie etapu miejskiego. Do trzech razy sztuka ? Obydwa zespoły zaprezentowały się z jak najlepszej strony. Na każdy celny rzut przeciwniczki odpowiadały równie skuteczną akcją Mecz okazał się niezwykle zacięty, a o wyniku przesądzały akcje w ostatnich sekundach meczu. Koniec końców , to koszykarki ‘Starego’ przełamały złą passę, wspierane przez aktywnych kibiców, zdołały pokonać rywalki z II LO- tym samym awansując do półfinału wojewódzkiego.

Przebieg turnieju chłopców był bliźniaczo podobny do etapu żeńskiego. Koszykarze ZS Chojnice – prowadzenie przez p. Jarosława Wróblewskiego rozpoczęli zmagania meczem z drużyną z Czerska. Dominowali nad rywalem i wzrostem i skutecznością. Radzili sobie w obronie, nie pozwalając przeciwnikowi zbliżyć się do obręczy, a niecelne rzuty przeciwników zamieniali na szybkie kontry i łatwe punkty dla gospodarzy.

Zdecydowanie bardziej przyszło im się napracować w spotkaniu z koszykarzami z Nowego Ogólniaka. Reprezentanci II LO rozgrywali bardzo dobry turniej, grając solidnie w obronie i zaskakując rywali celnymi rzutami za 3 punkty. Pierwsza połowa spotkania przebiegała bardzo nerwowo. Wydawać by się mogło, że koszykarze obydwu zespołów zamiast skupić się na kreowaniu akcji woleli faulować przeciwników.  Liczne gwizdki, upomnienia techniczne, dyktowane faule niesportowe przez prowadzącego spotkanie sędziego zdołały okiełznać temperament zawodników. Druga połowa spotkania decydującego o awansie do półfinału wojewódzkiego przebiegała już spokojniej. Obydwie strony ograniczone faulami zawodników musiały staranne bronić unikając fauli- zgodnie z rzemiosłem koszykarskim. Twarda obrona i skuteczna gra na ‘atakowanej tablicy’, która pozwalała zawodnikom UKS Ogólniak dobijać swoje niecelne rzuty pozwoliła wyprowadzić naszych koszykarzy na kilku punktowe prowadzenie, którego nie oddali już do ostatniego gwizdka sędziego. Zawodnicy uczący się przy Nowym Mieście dołączyli do swoich koleżanek – awansując do dalszego etapu.

Obydwu drużynom serdecznie gratulujemy wyniku i liczymy na godne reprezentowanie naszej szkoły poza terenem powiatu.

Aktualizacja- Dziewczęta wywalczyły II miejsce w półfinale wojewódzkim. Chłopcy zajęli III miejsce.

Ł. Stanek