Aktualności

Nie stań się ofiarą handlu ludźmi

W związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego, chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na bardzo poważne zagrożenie jakim jest „Handel ludźmi”. Szczególnie zagrożona może być młodzież, która planuje wyjazdy za granicę. Sprawcy handlu ludźmi posługują się technikami manipulacyjnymi – starają się zbliżyć do potencjalnych ofiar, zdobyć ich zaufanie, otoczyć je opieką, oraz pokazać swoje przyjazne nastawienie. Bardzo często posuwają się do szantażu, który też jest formą manipulacji.

Manipulacji ulegają zarówno dorośli, jak i dzieci. Nie ma jednego, skutecznego sposobu działania, który uchroniłby nas przed uleganiem wpływom ze strony osób, które mają wobec nas złe zamiary, jednak nasze poczucie bezpieczeństwa mogą umacniać wiedza i umiejętność rozpoznawania zagrożeń.

Sprawcy wykorzystania seksualnego czy handlu dziećmi w bardzo łatwy sposób zbliżają się do swoich ofiar, ponieważ działają z premedytacją i w jasno określonym celu. Wykorzystują psychologiczne teorie wywierania wpływu, takie jak : pozorowanie przyjaźni, pozyskiwanie zaufania, konsekwencja i zaangażowanie.

Sprawcy przemocy, w tym wykorzystania seksualnego i handlu dziećmi, stosują różnorodne techniki wywierania wpływu na swoje ofiary. Manipulują, by osiągnąć jak największe korzyści dla siebie, nie dla nas.

Zarówno handel dziećmi, jak i komercyjne wykorzystanie seksualne, są bardzo poważnymi przestępstwami, ściganymi z mocy polskiego prawa i aktów międzynarodowych. Między 2001 a 2008 rokiem, Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło ponad 2700 ofiar handlu ludźmi, z całą pewnością jest jeszcze bardzo dużo nieujawnionych przypadków. Ofiary tych przestępstw są bardzo często wywożone za granicę i z tego względu wciąż rozwijana jest współpraca pomiędzy organami ścigania na całym świecie.

Pamiętajmy! Im wcześniej rozpoznamy zagrożenie, tym większe szanse, że jesteśmy w stanie go uniknąć. Choć rozmowa o trudnych sytuacjach, jakie nam w życiu się zdarzają, nigdy nie jest łatwa – warto ją rozpoczynać – z rodzicami, nauczycielami, pedagogami szkolnymi, przyjaciółmi. Czasem nie jest nam łatwo rozmawiać otwarcie z bliskimi osobami, potrzebujemy anonimowej pomocy i wsparcia. Jednym z miejsc, do którego można się wtedy zwrócić jest Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży, nr : 116 111. Można również odwiedzić stronę internetową : www.116111.pl i napisać anonimową wiadomość aby uzyskać pomoc.

Skip to content