AktualnościDziałalność TPLO

„Ognisko Pokoleń”

We wtorkowe popołudnie w auli Zespołu Szkół spotkali się ci, którzy mury szkoły opuścili przed laty, jak i ci, którzy codziennie rano do niej wyruszają. Nie zabrakło nauczycieli, rodziców, uczniów, absolwentów szkoły oraz byłych pracowników cieszących się dziś zasłużoną emeryturą. Gospodarzami “Ogniska Pokoleń” byli dyrektor Małgorzata Gierszewska, wicedyrektor Olgierd Buchwald oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół LO Krzysztof Bigus. Otwarcie spotkania było jednocześnie odsłonięciem nowej sceny, jaka pojawiła się w szkolnej auli. Dzięki niej uczniowie będą mogli prezentować spektakle teatralne, jakie przygotowuje m. in. grupa teatralna AKABAT. Zebrani mogli podziwiać fragmenty “Snu nocy letniej” Williama Szekspira w reżyserii Gabrieli Stępień. Przy okazji podziękowano sponsorom, bez których nie udałoby się pozyskać sceny. Wręczone tarcze “Sincere et corda” trafiły do najhojniejszych darczyńców, zaś piękne figurki aniołów do inicjatorów całej akcji.

            W drugiej części specjalnie zaproszeni goście dokonali uroczystego odsłonięcia portretu zasłużonego absolwenta chojnickiej szkoły – Stanisława Sikorskiego. O przecięcie wstęgi poproszeni zostali starosta Marek Szczepański oraz starosta poprzedniej kadencji Stanisław Skaja. Sylwetkę absolwenta przedstawił historyk Maciej Werra, którego rodzina również była związana z Wielkimi Chełmami. W tym majątku rodzinnym wychował się i dorastał S. Sikorski. Po ukończeniu edukacji w chojnickim gimnazjum rozpoczął studia, aby następnie powrócić w rodzinne strony. Dał się poznać jako społecznik, inicjator wielu działań gospodarczych o patriotycznym charakterze, obrońca polskiego stanu posiadania przed działaniami niemieckiej Komisji Kolonizacyjnej. Zasiadał w niemieckim parlamencie w czasie zaborów jako reprezentant polskich spraw. Jako działacz polityczny współtworzył Powiatową Radę Ludową, uzyskując w 1919 r. nominację na komisarycznego starostę powiatu chojnickiego, funkcję tę pełnił do 1923 r.

            Tegoroczne “Ognisko Pokoleń” przybliżyło nas do 100. rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny. Szkoła przygotowuje już kolejne atrakcje m. in. konkurs dla dzieci i młodzieży z tej właśnie okazji.

Skip to content