Aktualności

Światowy Dzień Bez Papierosa

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Papierosa. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów.

Dzień ten jest dobrą okazją do zwrócenia uwagi na powszechność nałogu, jakim jest palenie papierosów, a przede wszystkim na jego negatywne skutki zdrowotne. Jego misją jest zachęcenie do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Co zawiera dym tytoniowy? Jakie skutki niesie za sobą palenie?

Dym tytoniowy zawiera około 4000 substancji chemicznych, w tym około 40 rakotwórczych. Należy pamiętać, że uzależnienie od palenia tytoniu niesie za sobą negatywne i poważne skutki zdrowotne, pogarsza jakość życia, powoduje liczne choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz choroby nowotworowe. Dym papierosowy ma również bardzo niekorzystny wpływ na urodę. Dermatolodzy mówią wręcz o „tytoniowej twarzy”. Skóra jest niedotleniona, z czasem cera staje się coraz bladsza i bardziej poszarzała. Dzieje się tak, gdyż palenie papierosa powoduje skurcz naczyń krwionośnych skóry utrzymujący się do 90 minut.

Pomoc w rezygnacji z palenia

Na zaprzestanie palenia nigdy nie jest za późno. Osoby uzależnione od tytoniu po pomoc mogą zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalistycznych poradni. Możliwość uzyskania nieodpłatnej pomocy oferuje Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca pod numerem telefonu: 801 108 108. Link do strony poradni to: www.jakrzucicpalenie.pl.

Skip to content