Aktualności

„UWIEDZENI SIŁĄ WYOBRAŹNI”

17 października dwie klasy LO – I C i III C miały przyjemność  obejrzeć w chojnickim Centrum Sztuki Collegium Ars  wystawę obrazów „Siła wyobraźni” pana Piotra Górskiego – naszego lokalnego artysty. Autor, który osobiście nas po niej oprowadzał, tak mówił o sobie: „Jestem istotą specyficzną, skrytą i poważną aż do czasu, gdy budzi się we mnie bestia, która jest zdolna do żartów i głupstw.” I właśnie to drugie oblicze Pan Piotr przelewa na płótno. Jego sztuka jest niesamowita; patrząc na nią, odczuwamy wewnętrzny niepokój przeplatający się z ciekawością  i  chęcią poznania źródła tej grozy. Zaskakująca jest fantastyczność, nierealność tych obrazów. Rodzi się pytanie, co takiego musi przeżywać ktoś, kto tworzy własne, tak niepowtarzalne postacie? To jednak nie wszystko! Jego dzieła często są formą bliską komiksowej, lecz ciekawszą, nie tak monotonną. Różnorodność i wyrazistość kolorów niektórym może kojarzyć się z ekspresjonizmem, a frenezyjność nastroju obrazów z WIELKIM MALARZEM Zdzisławem Beksińskim. Jednak Pan Piotr podkreśla, ze nie wzoruje się na niczym i nikim, a jego malarstwo to czysta forma, pochodząca wyłącznie z jego wnętrza.

W interpretacji twórczości artysty pomagała nam pani Monika Szczukowska, która na co dzień pracuje w Nowym Jorku jako kuratorka sztuki współczesnej i  jest absolwentką naszego liceum. Jej wiedza i umiejętności pozwoliły nam dostrzec szczegóły technik wykorzystywanych przez autora obrazów.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia wystawy i przekonania się, jak niezwykłym twórcą jest chojniczanin Piotr Górski.

Skip to content