Aktualności

Warsztaty geograficzne klasy IIE w Błękitnej Szkole

W dniach 18-22 listopada wzięliśmy udział w warsztatach geograficznych zorganizowanych przez Błękitną Szkołę Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Władysławowie. Miłą odmianą była możliwość skorzystania z transportu koleją. Pierwszego dnia – w poniedziałek, wzięliśmy udział w warsztatach, na których została nam przedstawiona przez Panią Reszko prezentacja pt. “Jeżyk czy jerzyk”, dzięki której poznaliśmy ciekawostki z życia ptaków.

We wtorek czekało na nas wiele atrakcji, między innymi wyjście w teren poprzedzone prezentacją pt. “Walory Nadmorskiego Parku Krajobrazowego”. Udaliśmy się na spacer brzegiem Bałtyku do Klifu Chłapowskiego, po drodze poszukując okazów otoczaków, muszli i węgla brunatnego. Po południu uczestniczyliśmy w warsztatach zatytułowanych: “Bałtyk – żywe laboratorium przyrody”. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy też relacji Pana A. Michalaka z podróży do Indii wzbogaconej licznymi zdjęciami.

Na środę zaplanowano zajęcia poza Błękitną Szkołą. Z samego rana udaliśmy się pociągiem do Helu, gdzie czekały nas zajęcia w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Na początek, dzięki warsztatom pt. “Nasze Morze Bałtyckie”, poszerzyliśmy swoją wiedzę nt. jego położenia, historii powstania i cech hydrologicznych. Warsztaty laboratoryjne “Plastikowy problem w morzu” uświadomiły nam, jak bardzo zanieczyszczone mikroplastikiem są morza oraz skąd pochodzą plastikowe odpady. Mieliśmy także okazję zobaczyć foki w miejscowym fokarium. Następnie wzięliśmy udział w kolejnych warsztatach laboratoryjnych, zatytułowanych: “Fizjologia nurkowania ssaków morskich”. Na zakończenie naszej przygody w Helu, udaliśmy się na kurs rysowania kaczki lodówki. Do Władysławowa ponownie wróciliśmy pociągiem, po drodze podziwiając malownicze nadmorskie widoki.

Kolejny dzień, czwartek, rozpoczęliśmy wykładem “Sowy Pomorza”, prowadzonym przez Panią J. Szulc, a następnie badaliśmy wypluwki różnych gatunków sów, określając ich preferencje pokarmowe. Wieczorem, po pracy z mapą i busolą, podczas zajęć “Jak czytać mapę i nie zgubić się w terenie?”, podzieleni na dwie grupy, wzięliśmy udział w grze terenowej – “Podchody dla zaawansowanych”. Warunki nie należały do najłatwiejszych, ze względu na obfite opady śniegu, ale zabawa była przednia.

Ostatniego dnia czekały nas warsztaty stacjonarne pt. “Drzewa Władysławowa” połączone z grą terenową. Podzieleni na czteroosobowe grupy i wyposażeni w mapy oraz miary wyszliśmy w teren w poszukiwaniu drzew. Po zajęciach udaliśmy się na dworzec PKP i pociągiem wyruszyliśmy z powrotem do domu. Zdobyta wiedza, doświadczenia oraz wspomnienia na pewno pozostaną z nami na dłużej i będą pomocne nie tylko na lekcjach geografii. Dziękujemy za zorganizowanie wycieczki naszej Wychowawczyni Pani Aleksandrze Pietkiewicz-Freitag oraz Paniom: Sylwii Sobieszczuk i Ewelinie Oksentowicz, które towarzyszyły nam podczas naszego wyjazdu.

Opracowanie: Wiktoria Stoltmann, Zuzanna Zaborowska, Marcel Gostomski i Oliwier Kotowski – klasa IIE

Skip to content