Aktualności

Wiedźmin dla aktywnych młodych Pomorzan

11 października, tuż przed Dniem Edukacji Narodowej do Gdyni zjechali samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie. W Teatrze Muzycznym czekało na nich wiele atrakcji, a na końcu ta najbardziej oczekiwana, czyli musical „Wiedźmin” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Na VIII Forum Pomorskiej Edukacji w Gdyni nie zabrakło licealistów z Chojnic. Reprezentowali obydwie renomowane placówki w mieście, czyli „stary” ogólniak i II LO. Oprócz nich na Forum pojechali też chojniccy harcerze. A także uczniowie z Brus.

Wolności oddać nie umiem

Już w hallu Teatru Muzycznego odczuwało się powiew Roku Wolności i Solidarności, jaki został ogłoszony na Pomorzu, bo z okolicznościowej wystawy spoglądali na obecnych Lech Wałęsa i jego drużyna w pamiętnym roku 1989, gdy „Solidarność” sięgała po władzę. Tamtych wydarzeń dotyczyło też wystąpienie Aleksandra Halla, opozycjonisty w czasach PRL, a potem ministra w solidarnościowym rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Hall przypominał, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że o demokrację trzeba się upominać, a z historii wciąż na nowo wyciągać wnioski. Podobny klimat miał referat marszałka województwa Mieczysława Struka, który skupił się także na jakości edukacji na Pomorzu i tego, co dla oświaty robi samorząd w Pomorskiem. Jednak najbardziej porwał słuchaczy prof. Cezary Obracht-Prondzyński, który wypunktował wszystkie słabe punkty obecnej szkoły i edukacji w ogóle, zarzucając im, że są staroświeckie i nie podejmują wyzwań przyszłości. Obracht-Prondzyński skrytykował reformę oświaty i zarysował obraz szkoły swoich marzeń – otwartej i przyjaznej nie tylko dla ucznia, ale dla wszystkich, którzy ją współtworzą, skoncentrowanej na dziecku/młodzieży, a nie na ich rodzicach, uczącej poszanowania innego, tolerancyjnej, nastawionej na dialog, a nie na dyktat. Szkoły, która nie boi się być wolna, i nie boi się uczyć, bo do tego jest powołana. Płomienne przemówienie profesora nagrodzono brawami, które nie chciały się skończyć…A więc w bardzo trudnej sytuacji znalazł się podsumowujący tę część Forum Adam Krawiec, dyrektor departamentu edukacji i sportu UM.

Ciekawie prezentowano na Forum dobre praktyki w szkołach – m.in. w SP w Sztutowie i w IX LO w Gdańsku, a także w XX LO w Gdańsku. Wypowiadali się o nich nie tylko dyrektorzy, ale także uczniowie.

Znaki czasu

Punktem kulminacyjnym gali stało się ogłoszenie dziesiątki finalistów w konkursie Nauczyciel Pomorza 2019. Główne trofeum – tytuł Nauczyciela Pomorza – przypadło Robertowi Cyrcie, który uczy historii, teologii i wiedzy o religii w XX LO w Gdańsku, prowadzi też tam amatorski teatr – Młodzieżową Akademię Teatralną. Młodzi ludzie mieli okazję pokazać próbkę swoich możliwości, bo wystąpili przed musicalem z przedstawieniem „Znaki czasu”. I była to próbka bardzo obiecująca.

Na koniec wszyscy przenieśli się w świat fantazji, baśni, magii, dziwnych stworów za sprawą „Wiedźmina”. Musical – z rozmachem przygotowany i pięknie zrealizowany – robił wrażenie na widzach, i to bez względu na wiek. A swoją drogą brawurowo grają w nim rolę Ciri całkiem młodziuteńkie teatralne talenty!

Tekst i fot. Maria Eichler

fot.: Uczniowie i nauczyciele z Chojnic i Brus przed Teatrem Muzycznym w Gdyni

SONY DSC
Skip to content