Aktualności

WYCIECZKA DO POZNANIA I ROGALINA

17 stycznia spędziliśmy cudowny dzień. Zwiedziliśmy Muzeum Pałac w Rogalinie i podziwialiśmy obrazy Fridy Kahlo w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Pałac w Rogalinie zbudowano w drugiej połowie XVIII wieku jako rodową siedzibę Kazimierza Raczyńskiego, pisarza koronnego, późniejszego starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego Stanisława Augusta. Późnobarokowe założenie pałacowo-parkowe powstało w latach 70-tych XVIII wieku i przetrwało do dziś. Za pałacem rozciąga się ogród francuski. W początkach XIX wieku wnuk Kazimierza Edward Raczyński wzniósł wzorowana na antycznej budowli maison carre w Nimes we Francji kościół-mauzoleum i poszerzył założenie o park krajobrazowy, a salę balową zmienił na słynną zbrojownię. Sala jadalna została przekształcona w bibliotekę. W 1910 roku powstał budynek galerii, w którym Edward Raczyński umieścił i udostępnił publiczności gromadzoną przez niemal czterdzieści lat kolekcję malarstwa europejskiego i polskiego przełomu XIX i XX wieku, uznawaną przed II wojną światową za najlepszy zbiór malarstwa współczesnego na ziemiach polskich.

Oprócz wystawnych wnętrz pałacowych nas zachwyciła neobarokowa, przepiękna biblioteka, pełna inkrustowanych książek.

W Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oglądaliśmy obrazy meksykańskiej malarki Fridy Kahlo i jej męża Diego Rivery. Wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” jest pierwszą i jedyną w Polsce wystawą tych artystów, wzbogaconą o mało znany polski wątek w ich życiu . Tytułowy kontekst tworzą bardzo bliskie relacje artystów z autorkami o polskim pochodzeniu, Bernice Kolko i Fanny Rabel.

Oprócz zwiedzania wystawy uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej zatytułowanej „Obrazy i emocje”, podczas której poznaliśmy  fakty z  życia artystów oraz dowiedzieliśmy się, jak interpretować obrazy Fridy.

Skip to content