Aktualności

Wycieczka w góry

Sprawozdanie z  wycieczki:  Zakopane – Kraków – Wieliczka

W dniach 4 – 10 czerwca odbyła się wycieczka szkolna, w której uczestniczyli uczniowie klasy I b i Ie.

Podczas wyprawy poznawaliśmy walory przyrodnicze i kulturowe południowej Polski. Program był bogaty  i przewidywał liczne atrakcje.

Pierwszego dnia wędrowaliśmy szlakami Ojcowskiego Parku Narodowego. Zanim jednak dojechaliśmy do celu, zatrzymaliśmy się na krótką chwilę na Jasnej Górze, w klasztorze ojców Paulinów. Odwiedziliśmy kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej. Podczas dalszej wyprawy zatrzymaliśmy się w Ogrodzieńcu, gdzie wędrowaliśmy wśród ruin zamku, należącego do Szlaku Orlich Gniazd. Po dotarciu do Ojcowa i Pieskowej Skały przeszliśmy z przewodnikiem malowniczą Doliną Prądnika i oglądaliśmy zamek na Pieskowej Skale, Maczugę Herkulesa i Bramę Krakowską. Ostatnią atrakcją w najmniejszym w Polsce parku narodowym był marsz na orientację. Późnym popołudniem dotarliśmy do Poronina.

Kolejne trzy dni spędziliśmy w Tatrach. Pod opieką przewodnika tatrzańskiego realizowaliśmy dalsze plany.

W poniedziałek byliśmy w wapiennych Tatrach Zachodnich .Wędrowaliśmy Doliną Kościeliską do schroniska na Hali Ornak. Ochotnicy przeszli  jaskinie:  Raptawicką i Mylną oraz Wąwóz Kraków  do Smoczej Jamy. Po południu byliśmy w Zakopanem

We wtorek wjechaliśmy kolejką linową na Kasprowy Wierch. Podziwialiśmy  piękną panoramę Tatr Zachodnich. Następnie wędrowaliśmy grzbietami przez Kopę Kondracką na Giewont, na herbatkę zeszliśmy do schroniska na hali Kondratowej. Późnym popołudniem był wyjazd do Zakopanego.

W środę Tatry Wysokie. Wędrówkę rozpoczęliśmy Doliną Białki. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza  część grupy poszła Doliną Roztoki do przepięknej Doliny Pięciu Stawów. Druga grupa po wizycie w schronisku Roztoka ruszyła  do Morskiego Oka .

Kolejny dzień również obfitował w atrakcje. Rankiem wyruszyliśmy w stronę Pienińskiego Parku Narodowego, przez który  przepływa rzeka graniczna, o charakterze górskim. W programie wycieczki znalazł się spływ pontonami przełomem Dunajca (rafting). Dla bezpieczeństwa zostaliśmy wyposażeni w kaski i kamizelki ratunkowe.

Spływ zakończyliśmy spacerem i krótkimi odwiedzinami w znanym uzdrowisku w Szczawnicy.

Wieczorem po przyjeździe do Poronina zorganizowaliśmy ognisko z kiełbaskami, piosenkami  i tańcami.

Następnym celem podróży był Kraków. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem Barbakan, Planty, Bramę i ulicę Floriańską. Drogą królewską przez Stary Rynek i Sukiennice przeszliśmy na Wzgórze Wawelskie. Podziwialiśmy  Kościół Mariacki o Ołtarz Wita Stwosza.

Na Wawelu byliśmy w Katedrze i snuliśmy marzenia przy dzwonie Zygmunta.

Wieczorem z przewodnikami poznawaliśmy historię Krakowa i  przeszliśmy podziemną trasę turystyczną pod Starym Rynkiem miasta.

Ostatni dzień to sobota – powrót do domu. Po  drodze jednak zwiedziliśmy  unikatową kopalnię soli w Wieliczce wpisaną na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Dopisywały nam nie tylko humory ale i dobra pogoda. Jedno i drugie widać na fotorelacji z wycieczki.

 

Opiekunowie:   Sylwia Sobieszczuk,  Aleksandra Freitag,  Agnieszka Narloch, Joanna Lietz-Trzcińska, Beata Golik.

Skip to content