Aktualności

Wykład „Badania polarne a zmiany klimatu”

w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi

Dnia 12 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi nasze liceum odwiedził i wygłosił wykład mgr inż. Sebastian Czapiewski z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Tematem wykładu była charakterystyka obu biegunów polarnych (Antarktydy i Arktyki) pod względem geograficznym. Wystąpienie skierowane do uczniów klas geograficznych odbyło się na auli szkolnej.Wykład koncentrował się na zagadnieniach geograficznych obszarów okołobiegunowych. Wykładowca skupił się na charakterystyce i omówieniu lodowców występujących na obu biegunach. Poruszył temat geomorfologii i ukształtowania terenu obu miejsc, co szczególnie mogło zainteresować klasy geograficzne. Spora część wystąpienia mgr inż. S. Czapiewskiego dotyczyła wypraw, które odbył na Antarktydę i Arktykę. Przedstawiał również funkcjonowanie Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego położonej na Wyspie Króla Jerzego nad Zatoką Admiralicji na Antarktydzie. Prowadzący poruszył kwestię swojego pobytu w obu miejscach i związanymi z tym badaniami naukowymi nad modelowaniem komputerowym pochodzenia zanieczyszczeń na Antarktydzie i mapowaniem terenu. Naukowiec ukazał codzienne życie polskich polarników i badaczy, poruszył temat fauny obu miejsc. W kolejnej części wykładu przedstawiona została kwestia topnienia lodowców, globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia środowiska naturalnego w kontekście obu biegunów. Prowadzący przedstawił badania na temat pochodzenia ludzkich zanieczyszczeń na Antarktydzie za sprawą ich globalnej cyrkulacji. Ostatnim punktem wystąpienia było, w ramach ciekawostki i uświadomienia o zagrożeniach związanych z emisją zanieczyszczeń przez ludzi, obliczenie śladu węglowego jaki zostawia każdy z nas. Spotkanie z mgr inż. Sebastianem Czapiewskim, zorganizowane przez nasze nauczycielki geografii spotkało się z zainteresowaniem uczniów.
Gustaw Dalke kl.IIE

Skip to content