Działalność TPLO

Ognisko Pokoleń 2011

W piątkowe popołudnie aula liceum, jak co roku, po brzegi wypełniła się uczestnikami tradycyjnego Ogniska Pokoleń. Ognisko, zorganizowane pod patronatem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach, zgromadziło w murach szkoły liczne grono jej grono jej przyjaciół, pracowników i uczniów liceum. Uroczystość w szkolnej auli została poprzedzona wystawą broni białej pochodzącej ze zbiorów Romana Belzerowskiego i medali ze zbiorów Bogdana Kuffla, którą goście mieli okazję obejrzeć w szkolnym klubie Filomata. Podczas uroczystości uczestnicy zapoznali się z zawartością najnowszego wydania „Filomaty”, a także , w związku z obchodzonym Rokiem Marii Curie – Skłodowskiej, wysłuchali referatu na temat życia i pracy pierwszej polskiej noblistki. Uroczystość Ogniska Pokoleń została uświetniona przedstawieniem przez dyrektora Zespołu Szkół p. Pawła Boczka sylwetki nauczyciela Stanisława Sawickiego, który w okresie dwudziestolecia międzywojennego pracował w Gimnazjum Klasycznym w Chojnicach jako nauczyciel łaciny i greki i dał się poznać jako pedagog pogodny, życzliwy i rozbudzający humanistyczne pasje swoich wychowanków. Do wspomnień o Stanisławie Sawickim dołączyły się wnuki, które dokonały uroczystego odsłonięcia portretu wybitnego, chojnickiego pedagoga. O oprawę artystyczną piątkowej uroczystości zatroszczyła się młodzież liceum, która pod opieką p. Grażyny Szumskiej przygotowała niezwykłą podróż po krainie piosenek Agnieszki Osieckiej. Po koncercie jesiennym przygotowanym przez młodzież uroczyście zawieszono portret Stanisława Sawickiego w szkolnej Galerii Wielkich. Tegoroczne Ognisko Pokoleń zakończyło się tradycyjną już biesiadą filomacką, w czasie której nie zabrakło wspomnień, ciekawych rozmów i spotkań różnych pokoleń chojnickich filomatów.