Działalność TPLO

Ognisko Pokoleń 2015 – relacja

Tradycja i teraźniejszość, czyli relacja z Ogniska Pokoleń  A. D. 2015

Towarzystwo Przyjaciół LO im. Filomatów Chojnickich jak co roku zorganizowało w czwartek 24.09.2015 spotkanie absolwentów i sympatyków naszej szkoły.  Na Ognisko Pokoleń przybyli  m. in. wicemarszałek Senatu RP- pan Jan Wyrowińsk (absolwent naszej szkoły) i członek Zarządu Powiatu Chojnickiego –pan Marek Jankowski , przedstawiciele rodziny księdza Łucjana Odyi oraz członkowie towarzystwa.

Program spotkania był bardzo bogaty. Pierwsza część nawiązywała do wieloletniej tradycji upamiętniania wybitnych osób związanych z naszą szkołą poprzez fundowanie ich portretów i umieszczanie w Galerii Wielkich oraz galerii Wybitnych Absolwentów.

Tym razem uczczono pamięć księdza Łucjana Odyi, który w okresie międzywojennym był kapelanem w naszym liceum, a zginął śmiercią męczeńską w Dachau. Odsłonięcia jego portretu dokonał siostrzeniec-Edward Gogołkiewicz i bratanek – Mieczysław Odya. Sekretarz Towarzystwa pan Paweł Boczek przybliżył sylwetkę absolwenta liceum ks. biskupa peplińskiego Bernarda Czaplińskiego, którego portret odsłonili Jan Wyrowiński, ksiądz dziekan Jacek Dawidowski oraz najstarszy absolwent szkoły pan Józef Dalecki.

Bardzo miłą niespodzianką było wystąpienie pan Marka Jankowskiego, który w imieniu Starosty Chojnickiego pana Stanisława Skai podziękował panu Pawłowi Boczkowi za długoletnią pracę na stanowisku dyrektora Zespołu Szkół oraz wręczył wiązankę kwiatów.

Kolejnym punktem spotkania były wspomnienia pana Józefa Daleckiego z czasów szkolnych dotyczące działalności GKS GROM. Zebrani poznali historię i sukcesy przedwojennego koła sportowego, a także obejrzeli zdjęcia z meczów sekcji  piłki nożnej.

Po wspomnieniach z  przeszłości zgromadzeni zostali przeniesienie do teraźniejszości i zapoznani z sukcesami obecnych uczniów szkoły, którzy w maju tego roku pojechali do USA, aby wziąć udział w Finałach Światowych Międzynarodowego  Konkursu „Odyseja umysłu” i zajęli 7 miejsce na świecie. Drużyna z naszego liceum po zdobyciu w marcu  tytułu Wicemistrza Polski stanęła przed szansą wyjazdu do Ameryki, jednakże zgodnie z zasadami konkursu musiała sama zdobyć na ten cel pieniądze. Dzięki życzliwości wielu instytucji samorządowych, firm i osób prywatnych  udało się uzbierać zawrotną sumę 60 tys. złotych i spełnić marzenia młodzieży. Ognisko Pokoleń stało się okazją do podziękowań sponsorom, którym młodzi ludzie  wręczyli dyplomy i kwiaty. Zebrani  mieli też okazję zobaczyć zmontowany specjalnie na to spotkanie film pt. „Nasze wspomnienia z Ameryki” będący zabawną relacją z ich podróży. Po prezentacji trenerka drużyny Joanna Glaza zaprosiła do obejrzenia urządzeń napędzanych gumkami recepturkami wykonanych przez uczniów w ramach zadań konkursowych.

Uroczystość zakończył  prezes Towarzystwa Przyjaciół Liceum – pan Bogdan Kuffel proponując nową formę działalności, czyli utworzenie sekcji artystycznej, sportowej, krajoznawczej i brydżowej, które mogą łączyć członków o podobnych zainteresowaniach i sprzyjać wymianie międzypokoleniowej.