Wyniki

Wyniki XXV „Kwietniowych Spotkań z Poezją”

Jury w składzie Maria Eicler, Anna Buchwald, Joanna Glaza, Jacek Studziński i Michał Leszczyński po wysłuchaniu prezentacji uczestników postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Laureaci – INTERPRETACJA

I miejsce: Melania Podolska,  LO im. Filomatów Chojnickich

ex aequo Viktoria Szopińska, II LO im. Wł. Andersa w Chojnicach

II miejsce: Maja Figura, Gimnazjum nr 2 w Chojnicach

ex aequo Damian Rzepiński, LO im. Filomatów Chojnickich

III miejsce: Oliwia Bakhaus, LO im. Filomatów Chojnickich

ex aequo Weronika Dobek, LO im. Filomatów Chojnickich

Wyróżnieni: Paulina Dyrka, LO im. Filomatów Chojnickich

ex aequo Marta Lemańczyk, Technikum Leśne im. A Loreta w Tucholi

ex aequo Agnieszka Orłowska, LO im. Filomatów Chojnickich

ex aequo Agata Schulz, LO im. Filomatów Chojnickich

ex aequo Martyna Wielińska, LO im. Filomatów Chojnickich

 

Laureaci – POEZJA ŚPIEWANA SOLIŚCI

I miejsce: Weronika Kowalska, Chojnickie Centrum Kultury

ex aequo Julia Kurszewska, II LO im. Wł. Andersa w Chojnicach

II miejsce: Julia Rząska, LO im. Filomatów Chojnickich

III miejsce: Oliwia Kiedrowska, ZSP nr 1 w Chojnicach

ex aequo Julia Lepak, Gimnazjum nr 2 w Stobnie

Wyróżnieni: 

Oliwia Bakhaus, LO im. Filomatów Chojnickich

Damian Brohs, Katolickie LO w Chojnicach

Miłosz Czapiewski, Katolickie LO w Chojnicach

Marta Wieczorkiewicz, Gimnazjum nr 2 w Chojnicach

 

Laureaci – POEZJA ŚPIEWANA ZESPOŁY

I miejsce: Maja i Nadia Czarneckie, Gimnazjum nr 2 w Chojnicach

II miejsce: Monika Wardyn i Julia Stoltmann, Gimnazjum w Brusach

III miejsce: Zespół wokalno-instrumentalny ChCK Chojnice

Wyróżnieni: Martyna Piwowarska i Paulina Kuklińska, Gimnazjum nr 2 w Chojnicach

ex aequo Zespół wokalno-instrumentalny, Centrum Kultury i Biblioteki Brusy

 

Nagroda specjalna „Gazety Pomorskiej” za najlepsze wykonanie utworu Tadeusza Różewicza otrzymuje Agnieszka Orłowska – LO im. Filomatów Chojnickich

 

Objawienie XXV Kwietniowych Spotkań z Poezją. Za całokształt dokonań artystyczno –scenicznych otrzymuje Damian Rzepiński

Lauru Kwietniowych Spotkań z Poezją nie przyznano

 

 

Relacja z Jubileuszu XXV „Kwietniowych Spotkań z Poezją”

Pegaz zagościł w naszej szkole

Przez ostatnie trzy dni – 20-22.04.2016 nasza szkoła żyła głównie poezją.
W środę i czwartek w auli odbywały się przesłuchania konkursowe kolejnej edycji „Kwietniowych Spotkań z Poezją”.
54 uczestników z różnych szkół naszego powiatu, ale i z Sępólna, Tucholi, czy Stobna prezentowało się w dwóch kategoriach: Interpretacja i Poezja Śpiewana. Jak zwykle występom konkursowym towarzyszyła wyjątkowa konferansjerka, czyli scenki kabaretowe przygotowane przez uczniów naszej szkoły. W tym roku ich akcja rozgrywała się w …Ministerstwie Szczęścia.
Nie zabrakło imprez towarzyszących. W środę mieliśmy ogromną przyjemność i zaszczyt gościć na spotkaniu autorskim panią Łucję Gocek, naszą chojnicką poetkę, której wiersze przeczytały Oliwia, Melania i Adrianna.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 22.04. w wyjątkowej atmosferze. Tego dnia obchodziliśmy uroczysty jubileusz Kwietniowych – 25 – lecie, na który przyjechali również dawni organizatorzy i laureaci konkursu. Na scenie zaprezentowała się z minirecitalem poezji śpiewanej Martyna Ohnesorge, absolwentka Filomatów i laureatka Kwietniowych, a obecnie studentka edukacji muzycznej pisząca pracę licencjacką o naszym konkursie. Mieliśmy okazję przedstawić pomysłodawczynię konkursu – Karolinę Szlachcikowską – Wolińską, poprzednie organizatorki – panie Grażynę Michnę i Ewę Flieger oraz autorów rysunków Pegaza, które zdobiły pierwsze biuletyny Kwietniowych: Katarzynę Krysiak – Kołatkę i Dawida Szczepańskiego. Nastąpiło również otwarcie wystawy fotograficznej „25 twarzy Kwietniowych” przygotowanej przez p. Bernadetę Kak i siostrę Vianney’ę, która prezentuje różne sytuacje z dawnych edycji konkursu i osoby z nim związane.
W auli przygotowano także wystawę wydawanych przez 25 lat biuletynów i tomików poezji pt. „Kuszenie Pegaza”, w których co roku publikujemy utwory laureatów w kategorii Spotkania twórców – młodych poetów i prozaików oraz wystawę plakatów nadesłanych na konkurs plastyczny.
Widzowie mogli też wysłuchać wykonanej po raz pierwszy publicznie „Ballady kwietniowej” napisanej specjalnie na tę uroczystość przez dawnych Kwietniowców: Tomasza Szymczaka i Ireneusza Drobińskiego. Zaśpiewał ją zespół „Qrtyna”, który w ciągu tych lat wielokrotnie gościliśmy na naszej scenie. Poprzednie edycje konkursu wspominali dawni organizatorzy – Wojtek Zygmański (autor m.in. oficjalnej strony Kwietniowych – www.kwietniowe.org) oraz Przemek Singer, który przyniósł upominki – okolicznościowe świece i naklejki oraz baner.
Na scenie pojawił się też nasz absolwent, Patryk Wrycza, który brawurowo wykonał monodram oparty na fragmentach dramatu W. Szekspira pt. „Poskromienie złośnicy”. Część jubileuszowo – wspomnieniową zakończył wielokrotnie nagradzany na Kwietniowych zespół „Staccatto”, kierowany przez absolwentkę Agnieszkę Mrozek – Gliszczyńską – Mikołajczyk, który wykonał utwór „Desiderata”.
W drugiej części wieczoru zostały ogłoszone wyniki tegorocznego konkursu, a laureaci mieli okazję zaśpiewać lub wyrecytować jeden z prezentowanych utworów. Wyniki konkursu publikujemy w oddzielnym pliku.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie naszego jubileuszu i zapraszają na kolejne już XXVI „Kwietniowe Spotkania z Poezją” w przyszłym roku.
Joanna Glaza

Wyniki XXIV Kwietniowych Spotkań z Poezją

17 kwietnia w szkolnej auli ogłoszono wyniki XXIV Kwietniowych Spotkań z Poezją. Jury miało trudne zadanie, ponieważ w konkursie wzięło udział wielu uczestników, a poziom był wyrównany i bardzo wysoki. Ostatecznie przyznano nagrody w pięciu kategoriach. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy wręczone przez dyrektora Zespołu Szkół p. Pawła Boczka. Jak co roku, staraniem organizatorów i przy pomocy finansowej Towarzystwa Przyjaciół LO im. Filomatów Chojnickich, wydany został tomik poezji pt. “Kuszenie Pegaza”. Znalazły się w nim wiersze nagrodzonych twórców oraz nazwiska laureatów wszystkich kategorii. Tegoroczne “Anioły”, nagrody rzeczowe, zostały wykonane przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chojnicach. Wszystkim uczestnikom i organizatorom należy pogratulować.