Zjazdy absolwentów

Zjazd absolwentów – 7 września 2013 r.

Po ścieżkach młodości

Takie spotkanie koleżeńskie po dziesiątkach lat zwykle wywołują radość i ogromne wzruszenie, ale także smutek, bo kogoś kolejnego znów zabrakło…

W sobotę, 7 września 2013 r. w Chojnicach odbyło się spotkanie wychowanków prof. Dionizego Kaszuboskiego z klasy XI a, którzy maturę zdawali przed 46 laty, a po raz pierwszy spotkali się pół wieku temu w szacowanych murach chojnickiego LO.

Program spotkania był standardowy: msza święta w kościele Gimnazjalnym, wizyta w szkole, znicze na cmentarzu, spacer po starówce i po przepięknym parku oraz kawa pod parasolami przy Fosie, dokąd dobiegało Narodowe Czytanie Fredry. A po południu biesiada i rozmowy, rozmowy, wspomnienia …

Duże wrażenie, zwłaszcza na przybyłych spoza Chojnic (a byli goście z Warszawy, Olsztyna, Poznania, Koszalina, Czarnego), wywarły zmiany, jakie zaszły w ich rodzinnym mieście. Z zachwytem oglądali odrestaurowany kościół Gimnazjalny, po którym oprowadzał ksiądz Krzysztof Piątkiewicz. Podziw i uznanie towarzyszyły im także, gdy wędrowali po obiektach „starego” ogólniaka i uroczych zakątkach wokół niego. Chciałoby się raz jeszcze rozpocząć naukę w tak znakomicie odnowionych i nowocześnie wyposażonych klasach. Absolwentów oprowadzał gospodarz, dyrektor Paweł Boczek, który mówił o funkcjonowaniu szkoły, o restauracji zabytkowej placówki, o niespodziankach ukrytych w podziemiach, o budowie nowoczesnej sali gimnastycznej-jedynej chyba na świecie, w której wyeksponowano kilkunastometrowe fragmenty średniowiecznych murów obronnych. To trzeba zobaczyć! Stary ogólniak w nowej szacie jest bardzo piękny.

Spotkanie absolwentów trwało do późnego wieczora. Pożegnaniom nie było końca, więc postanowiono zobaczyć się na kolejnym zjeździe już za rok, bo, jak śpiewał Czesław Niemen, „czas jak rzeka, jak rzeka płynie …”

Uczestnicy spotkania: Kowalska Krystyna, Maria Muter, Irena Talaśka, Barbara Borowska, Gabriela Słomion, Anna Franzkowiak, Mirosława Gierszewska, Maria Lipinska, Jan Szypryt, Stanisław Jarzembowski, Edward Jączyński, Franciszek Helta, Roman Donarski, Józef Gliszczyński.

 

Opracowała: Maria Muter

 

Skip to content