Aktualności

Wiosenne aktywności przyrodnicze

  1. Bóbr – gatunek zwornikowy

21 dnia marca uczniowie ZS gościli w Centrum Edukacji Przyrodniczej PN Bory Tucholskie, w Chocińskim Młynie. Kolejną prelekcję z cyklu “Czwartkowych spotkań z przyrodą” poprowadził dr hab. Adrian Zwolicki prof. Uniwersytetu Gdańskiego. Wykład dotyczył bobra europejskiego uważanego za największego gryzonia półkuli północnej, Eurazji. Naukowiec przytoczył istotne fakty dotyczące tego gatunku, który po II wojnie światowej został prawie całkowicie wytępiony. Wdrożenie działań reintrodukcji bobra umożliwiło jego powrót w naturalne siedliska. Uczniowie dowiedzieli się, co to znaczy gatunek zwornikowy. Zdobyte wiadomości przydadzą się i w nauce, i w życiu.

  1. Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia (WHO). Z tej okazji nauczyciele biologii we współpracy z pedagogami ZS, przeprowadzili w klasach pierwszych test o zdrowiu. Najlepsze wyniki osiągnęły uczennice 1B: Malina Michorzewska i Lena Orłowska (ex aequo) oraz Wiktoria Sreberska. W klasach starszych uczniowie rozwiązywali test, pracując w dwuosobowych grupach. Tematem przewodnim tegorocznego dnia było hasło: “Moje zdrowie, moje prawo”. Zostało ono wybrane, aby przypomnieć, że każdy człowiek ma prawo do: dostępu do usług zdrowotnych, edukacji i informacji, czystej wody pitnej i czystego powietrza, dobrego odżywiania oraz godnych warunków mieszkaniowych, pracy i wolności.

  1. Międzynarodowy Dzień Ziemi (Matki Ziemi)

W naszej szkole – ponownie we współpracy wyżej wymienionych nauczycieli i pedagogów – ogłoszono akcję plakatową. Tematem przewodnim tegorocznego święta było hasło: “Planeta kontra plastik”. Wydarzenie to obchodzone jest co roku 22 kwietnia, a zapoczątkowano je w 1970 roku w USA. Może już czas wyciągnąć wnioski? Co zrobiliśmy do tej pory i co jeszcze możemy zrobić? Wybrane prace zamieszczono w gablotach szkolnego korytarza.

  1. „Lekcja przyrody z Marcinem Kostrzyńskim”

24 kwietnia, z okazji obchodów Dnia Ziemi, piętnastu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w spotkaniu ze znanym, cenionym i lubianym przyrodnikiem. Pan Marcin znalazł czas, aby na zaproszenie CEW Chojnice i Chojnickiego Alarmu dla Klimatu ponownie odwiedzić nasze miasto. Gość, przedstawiając nagrane przez siebie filmiki z fotopułapek, w zabawny sposób opowiadał o tym, jak mądre i inteligentne są zwierzęta. Poruszył naszą wrażliwość pokazując, w jaki sposób odczuwają One emocje, uczą się i bawią.

  1. Chrońmy motyle!

25 maja liczna reprezentacja uczniów ZS, z klas o różnych profilach, wysłuchała ostatniego w tym roku szkolnym wykładu z cyklu “Czwartkowych spotkań z przyrodą”. W Centrum Edukacji Przyrodniczej PN Bory Tucholskie w Chocińskim Młynie odbyło się spotkanie, które poprowadził prof. UAM dr hab. Marek Bąkowski. Prowadzący wygłosił prelekcję pt.: „Motyle jako grupa modelowa w badaniach z zakresu ochrony przyrody. Aktualny stan poznania motyli Parku Narodowego «Bory Tucholskie»”. Profesor zwrócił uwagę, jak ważne jest znaczenie tej grupy zwierząt dla funkcjonowania ekosystemów. Uczniowie klas biologicznych mogli utrwalić sobie niektóre zagadnienia np.: aparat gębowy motyli, pułapki feromonowe, łańcuch pokarmowy. Na koniec, jak zawsze, był czas na pytania i dyskusje.

Na kolejne spotkanie z przyrodą w Chocińksim Młynie pozostaje nam poczekać do 26 września.

Główna organizatorka wyjazdów, Pani Sylwia Sobieszczuk, składa podziękowania wszystkim uczestnikom wykładów, a szczególnie tym najbardziej wytrwałym.

Skip to content