400-lecie szkoły

Piątek, godzina 12.00

„ Na starych fotografiach…”

        Historia szkoły uwieczniona nie tylko okiem aparatu fotograficznego – może ją teraz poznać każdy spacerujący po chojnickim Starym Rynku. Wystawa przedstawia dzieje liceum od czasów kolegium jezuickiego, poprzez czasy pruskiego gimnazjum, następnie odtworzenie polskiej szkoły w 1920 r., aż po czasy współczesne. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Piotr Paweł Mynarczyk, który współpracował z paniami bibliotekarkami z Zespołu Szkół – Natalią Grabowską i Moniką Paczkowską. Dzięki tej współpracy można między innymi zapoznać się z kalendarium, w którym pierwsza data to rok 1620. Na zdjęciach uwieczniono nie tylko ważne dla historii liceum postacie, ale także unikatowe dokumenty ( na przykład dawne świadectwa z ocenami m. in. z łaciny i greki) oraz tablice pamiątkowe.

        Po uroczystym otwarciu okraszonym krótkimi przemówieniami wicedyrektora Zespołu Szkół Olgierda Buchwalda i wiceburmistrza miasta – Adama Kopczyńskiego, można już było kontemplować ekspozycję. Wśród zebranych na chojnickim rynku nie zabrakło absolwentów, którzy zjechali na uroczystości z całej Polski. Dla niektórych była to okazja do pierwszych wzruszających spotkań po latach. Niektórzy absolwenci (między innymi prof. Tadeusz Palmowski z Gdańska), pojawili się na otwarciu wystawy w tradycyjnych czapkach nawiązujących do historii i tradycji filomackich, wywołując tym samym niejakie poruszenie wśród zwiedzających.

Piątek, godzina 16.00

Koncert uczniów i absolwentów w chojnickiej fosie„Czterysta lat minęło jak jeden dzień…”

          Tak sparafrazowanymi słowami znanej piosenki przywitała publiczność w chojnickiej fosie Maria Cyborowska, uczennica drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich, która na scenie zaprezentowała się jako pierwsza. Przedtem koncert został otwarty przez panią dyrektor Zespołu Szkół w Chojnicach – Małgorzatę Gierszewską i towarzyszącego jej pana Sebastiana Matthesa, prezesa Towarzystwa Przyjaciół LO. Śpiewy filomatów rozbrzmiewały w mieście do wieczora. Obok Marii Cyborowskiej na scenie pojawili się inni przedstawiciele młodszego pokolenia, między innymi Cyryl Drążkowski, który zaprezentował klasyczny, anglojęzyczny repertuar. Potem scenę przejęli absolwenci: Julia Świerczewska, Wiktoria Żmudzka, Krzysztof „Rutek” Rutkowski, Martyna Wacławska i Afrodyta Bochenek w energetyzującym duecie, Gabriela Głuszek, a także filomackie muzykujące małżeństwo – Marika Chlebowicz i Ireneusz Drobiński. Publiczność z zapałem oklaskiwała Szymona Borzycha – z sentymentem wspominającego szkolne Kwietniowe Spotkania z Poezją, z których wyrosły jego artystyczne poczynania, Jakuba Lolla, Dariusza Buczka i zespół „Pierwiastek z Trzech”, znany już szerszej publiczności, który swoje pierwsze kroki również stawiał na szkolnej scenie.   Zaśpiewała także prowadząca koncert Magdalena Kosobucka, prezentując między innymi piosenkę francuską i wspominając przy okazji szkolne lata, kiedy to rozwijała swój talent pod okiem pani Ewy Steinke.

Piątek, godzina 19.00

„Poczuć zapach szkoły…”

   Aby przywołać wspomnienia o Alma Mater, chętni do zwiedzania starych murów absolwenci licznie przybyli w piątkowy wieczór. Podzieleni na kilkunastoosobowe grupy mogli zasiąść w szkolnych ławach, zdziwieni, że wciąż pamiętają swoje miejsca. ( „Druga ławka pod oknem, pamiętam, jakby to było wczoraj!”). W sali od przysposobienia obronnego można było przymierzyć maski. ( Któż nie pamięta słynnych komend: Maski włoż !, „Maski zdejm !). W niektórych klasach można się było podpisać kredą na tablicy. ( Tu byliśmy ! Matura rocznik 1977 !).

      Przede wszystkim jednak obudzono ducha szkoły. Po korytarzu, w blasku przyciemnionego światła przechadzał się tajemniczy jezuita, którego widok wywoływał u zwiedzających dreszczyk emocji. Ożył nawet osiemnastowieczny stojący  zegar, znajdujący się w głównym hallu, który od wieków jest symbolem szkoły. Od dawna już milczy, ale tego wieczoru opowiedział swoją historię…

     Zwiedzano też Klub pod Budą i przypomniano jego dzieje. Kiedyś chlewik pani woźnej, potem Klub Szkolny, kolebka Kwietniowych Spotkań z Poezją, wreszcie siedziba Klubu Seniora.

      Zjechali ci najstarsi i ci najmłodsi. Można było spotkać w tłumie także tych „świeżych” absolwentów, którzy opuścili mury liceum zaledwie kilka lat temu, a którzy przemykali po szkolnych korytarzach z wypiekami na twarzach, chłonąc atmosferę tego miejsca.

Sobota, godzina 11.00

Filomaci przejmują klucze do bram miasta…

Rozpoczęło się dostojnie i uroczyście – przemarszem absolwentów wyposażonych w czerwone szkolne tarcze i plakietki z wypisanymi rocznikami matur na Stary Rynek, gdzie zainaugurowano główną część obchodów 400 – lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich. Wszystko to przy dźwiękach orkiestry i radosnego gwaru dawnych uczniów szkoły, którzy zjechali się z różnych stron kraju i z zagranicy. Burmistrz Miasta Chojnice, Arseniusz Finster, przekazał absolwentom symboliczny klucz do bram miasta, a głos zabrał znany regionalista,  Kazimierz Ostrowski ,również były uczeń szkoły – jubilatki. Następnie kolorowy tłum przeniósł się do hali sportowej, gdzie odśpiewano hymn szkoły.

Sobota, godzina 12.00

Historyczny zjazd absolwentów

Po odebraniu kluczy do bram miasta rozpoczęło się spotkanie w hali sportowej. Przy okazji tego niezwykłego spotkania pani dyrektor Zespołu Szkół, Małgorzata Gierszewska, wręczyła okolicznościowe medale osobom zasłużonym dla szkoły. Odebrali je: starosta Marek Szczepański, burmistrz Arseniusz Finster, byli dyrektorzy – Mieczysław Karnowski, Józef Pokrzywnicki i Paweł Boczek oraz budowniczowie pamiątkowego obelisku – pomnika: Józef Urbaniak, Kazimierz Ginter, Janusz Moga i Henryk Dłużewski. Głos zabrał także Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, pan Leszek Bonna, który podziękował swoim nauczycielom za ich pracę.

Wspomnieniom nie było końca…

Zorganizowano bowiem specjalne panele dyskusyjne moderowane przez prowadzących – Marię Eichler i Pawła Mynarczyka. Przedstawiono sylwetki dawnych dyrektorów szkoły, rozmawiano o jej historii i tradycji, o Samorządzie Uczniowskim, kulturze i sporcie. W tle, na ogromnym telebimie, wyświetlano zdjęcia dokumentujące działalność uczniów i pracowników szkoły na przestrzeni wielu lat. Po zakończeniu oficjalnej części wspominano dalej – teraz już w kawiarence zaaranżowanej w auli albo na szkolnym boisku, przy grillu.

Sobota, godzina 19.00

Bal Absolwentów

W sobotni wieczór uczestnicy Zjazdu Absolwentów bawili się na balu w Hali Widowisko – Sportowej Parku Wodnego w Chojnicach. Uroczystość otworzyli: Mariusz Paluch (wicestarosta chojnicki) oraz Roman Guzelak (prezes Promocji Regionu). Stanęli obok nich dyrektor Zespołu Szkół Małgorzata Gierszewska oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół LO Sebastian Matthes. Uczestnicy balu bawili się głównie przy muzyce z lat 80. i 90, ale nie zabrakło i współczesnych hitów.

Niedziela, godzina 12.00

Msza św. w Bazylice Mniejszej w intencji absolwentów, pracowników i uczniów

Mszę odprawili wspólnie księża, którzy są absolwentami LO im. Filomatów Chojnickich oraz ks. proboszcz Jacek Dawidowski. Przewodził jej, a także wygłosił okolicznościową Homilię ks. kanclerz Adam Kałduński. Na początku Mszy św. okolicznościowe przemówienie wygłosiła dyrektor Zespołu Szkół Małgorzata Gierszewska.

Niedziela, godzina 13.00

Uroczyste poświęcenie obelisku

Ostatnią okazją do wspólnego świętowania stało się poświęcenie pamiątkowego obelisku. Będzie on przypominał o czterystuletniej historii szkoły.


Skip to content