Wydarzenia/ konkursy

 

Szkolny konkurs plastyczno-fotograficzny

12.03.2024

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Chojnicach zaprasza uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich oraz Technikum im. Stefana Bieszka do udziału w konkursie plastycznym. Celem konkursu jest:

– popularyzacja rysunku i fotografii jako aktywnej i kreatywnej formy spędzania wolnego czasu,

– prezentacja rysunku i fotografii jako formy artystycznego wyrazu artystycznego i wrażliwości estetycznej,

– popularyzacja książki i czytelnictwa wśród młodzieży.

Do pobrania:

Regulamin konkursu

ZGODA NA UDZIAŁ W KONKURSIE PLASTYCZNO – FOTOGRAFICZNYM

 

„Randka w ciemno z książką”

14 lutego w Dniu św. Walentego uczniowie mieli okazję wziąć udział w akcji czytelniczej „Randka w ciemno z książką”. Książki opakowane w szary papier z czerwonym serduszkiem rozchodziły się błyskawicznie. Akcję zorganizowała biblioteka szkolna przy pomocy uczennic naszej szkoły.
 

Szkolny kiermasz książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO jako doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Chcąc spopularyzować to święto w naszej szkole z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała na boisku szkolnym kiermasz książki. Cieszyła się on bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży oraz pracowników szkoły.

„Randka w ciemno z książką”

W dzień św. Walentego – 14 lutego odbyła się niezwykła akcja popularyzująca czytelnictwo. Książki opakowane w szary papier z serduszkiem cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli.

„Wystawa”

W związku z sytuacją na Ukrainie biblioteka szkolna stworzyła wystawkę książkową chcąc przybliżyć literaturę naszego wschodniego sąsiada.

Uważany za najwybitniejszego ukraińskiego poetę, tego, który stworzył ukraiński język literacki jest Taras Szewczenko (1814 – 1861). Urodzony w niewoli pańszczyźnianej. W 1832 roku Szewczenko został oddany na naukę malarstwa. Wybitny talent otworzył mu dostęp do kręgu czołowych przedstawicieli rosyjskich sfer artystycznych i literackich.

Szewczenko zaczął pisać wiersze w 1837 roku. Idea wolności, protest przeciwko upodleniu człowieka, uciskowi, krzywdzie ludzkiej, staje się podstawowym motywem jego twórczości.

W roku 1847 poeta zostaje aresztowany za udział w pracach tajnego Bractwa Cyrylo – Metodiańskiego, którego celem było zjednoczenie Słowian, zniesienie poddaństwa i szerzenie oświaty wśród ludu. Trzydziestoletni poeta zostaje zesłany z osobistym zadekretowanym przez cara Mikołaja I zakazem pisania i malowania.

W 1857 roku Taras Szewczenko odzyskał wolność. Choć miał dopiero 43 lata był już człowiekiem schorowanym. Cztery lata później zmarł.

Jeszcze jako poddany towarzysząc swemu panu w podróżach, przebywał w Warszawie w czasie powstania listopadowego. Całym sercem był wtedy po stronie walczących o wolność Polaków.

Swej przyjaźni do Polaków dawał niezmienny wyraz zarówno w swym życiu jak i twórczości.

„Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich”

23 kwietnia zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności praw autorskich.

W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna ogłosiła konkurs w dwóch kategoriach:

  1. Konkurs plastyczny pt. „Inspirowane literaturą” – prace przedstawiające obrazki z ulubionych utworów literackich.
  2. Konkurs fotograficzny pt. „Z książką w tle” – prace fotograficzne, których tematem jest książka.

Komisja wytypowała zwycięzców w obydwu kategoriach, Są to: Angelika Marks kl. IIIC, Sara Janikowska kl. IIB, Kinga Szumacher kl. IB, Zofia Miszewska kl. IB. Zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje.

„Konkurs plastyczno – fotograficzny”

W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do konkursu w dwóch kategoriach:

  1. Konkurs plastyczny pt. „Inspirowane literaturą” – prace przedstawiające obrazki z ulubionych utworów literackich w formacie A3 lub A4. Należy podać tytuł utworu literackiego, który zainspirował autora do malowania.
  2. Konkurs fotograficzny pt. „Z książką w tle” – prace fotograficzne, których tematem jest książka. Wybór tematyki jest dowolny.

Prace konkursowe należy przesłać w wersji elektronicznej na adres biblzs@wp.pl do 16 kwietnia br. Oryginały prac wraz ze zgodą na udział w konkursie (zał. nr 1) prosimy dostarczyć do 21 kwietnia br.

Potrzebny formularz do pobrania w zakładce biblioteka – konkursy.

Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania wszystkich nadesłanych prac w celach promocji szkoły i biblioteki (strona internetowa szkoły, biblioteki, Facebook).

 

Patriotycznie w bibliotece

WALENTYNKI z książką

– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?

– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.

„Kubuś Puchatek” A. A. Milne

Czy książka na walentynki to dobry pomysł? Jak najbardziej! Książka, szczególnie o miłości, wydaje się przy tej okazji trafionym wyborem. Biblioteka szkolna przygotowała zestawienie tytułów, które zainteresują miłośników klasyki i wzruszających historii, dorosłych, jak i młodzież.

    1. „SMS miłosne” Sandra Maiwald -Wysyłane z komórki do komórki SMS-y są dzisiaj popularną i bardzo lubianą formą komunikowania się. Szybkość przekazu i zwięzłość komunikatów to przydatne narzędzia zwłaszcza dla niecierpliwych i zakochanych. Bogaty zbiór SMS-owych sentencji, „złotych myśli” i wierszy – romantycznych, dowcipnych, namiętnych, prowokacyjnych lub tęsknych i rzewnych – będzie bogatym źródłem inspiracji oraz zachętą do rozwinięcia kontaktów towarzyskich, do flirtowania, umawiania się na mniej lub bardziej zobowiązujące spotkania albo przekonania partnera o żarliwości uczuć. Zbiór uzupełnia wykaz najczęściej używanych skrótów oraz amorikonów.
    2. „Jeździec miedziany” Paullina Simons – Wybucha II wojna. Siedemnastoletnia Tatiana błyskawicznie staje się dorosła. Podczas blokady Leningradu jest podporą dla całej rodziny. Wielką miłością do Aleksandra, młodego oficera, nie ma kiedy się nacieszyć. Gdy chłopak, skrywający politycznie niebezpieczną tajemnicę, nagle znika, Tatiana  jest w ciąży i udaje się w głąb Rosji, by odnaleźć ukochanego. Wspaniała historia uczucia, które pozwoliło przetrwać wojenny koszmar.
    3. „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris – Lale Sokołow trafił do Auschwitz w 1942 roku jako dwudziestosześciolatek. Jego zadaniem było tatuowanie numerów na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Naznaczanie ich. Pewnego dnia w kolejce stanęła młoda przerażona dziewczyna – Gita. Lale zakochał się od pierwszego wejrzenia. I obiecał sobie, że bez względu na wszystko uratuje ją.
      Wykorzystał swoją pozycję nie tylko, by jej pomóc. W obozie po raz pierwszy rozmawiali, flirtowali, wymienili pocałunki. Ich uczucie przetrwało nazistowskie piekło: po wyzwoleniu odnaleźli się, pobrali i spędzili razem resztę życia.
      Lale Sokołow zdecydował się opowiedzieć swoją historię dopiero po śmierci Gity. To łamiąca serce, a jednocześnie pełna otuchy opowieść. Opowieść, która daje siłę nawet w najmroczniejszych czasach. Niesamowita historia miłosna niezwykłego człowieka i apoteoza człowieczeństwa.
    4. Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura Fantastyczna.
      A wszystko przez to, że Mieszko I zdecydował się nie przyjąć chrztu…
      Gosława Brzózka, zwana Gosią, po ukończeniu medyny wybiera się do świętokrzyskiej wsi Bieliny na obowiązkową praktykę u szeptuchy, wiejskiej znachorki. Problem polega na tym, że Gosia – kobieta nowoczesna, przyzwyczajona do życia w wielkim mieście – nie cierpi wsi, przyrody i panicznie boi się kleszczy. W dodatku nie wierzy w te wszystkie słowiańskie zabobony. Bogowie nie istnieją, koniec, kropka!
      Pobyt w Bielinach wywróci jednak do góry nogami jej dotychczasowe życie. Na Gosię czeka bowiem miłość. Czy jednak Mieszko, najprzystojniejszy mężczyzna, jakiego do tej pory widziała, naprawdę jest tym, za kogo go uważa? I co się stanie, gdy słowiańscy bogowie postanowią sprawić, by w nich uwierzyła?
      Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, romans, a przede wszystkim – solidna dawka humoru!
    5. „P. S. Wciąż cię kocham” Jenny Han – Lara Jean nie spodziewała się, że naprawdę zakocha się w Peterze. Mieli przecież tylko udawać. Jednak nagle ich uczucia stały się bardzo prawdziwe. Teraz kiedy w jej życiu pojawia się kolejny adresat listów, Lara Jean nie wie, czy to normalne, aby kochać dwóch chłopców jednocześnie.
    6. „Miłość z błękitnego nieba” Krystyna Mirek – Walentynkowy Kraków to dla wielu zakochanych jedno z najbardziej romantycznych miejsc na ziemi. Tu właśnie przybywa Angelika, która ma do podpisania najważniejszy kontrakt w karierze. Nie zawaha się przed niczym, byle tylko osiągnąć cel. Dla niej Kraków to miasto, z którego kiedyś uciekła i nie zamierza wracać do niełatwych wspomnień. Jest skoncentrowana na pracy i nie pozwala sobie na żadne sentymenty.
      Po drugiej stronie barykady stoi właściciel prężnie rozwijającej się firmy, prywatnie niepoprawny kobieciarz, choć z zasadami. On też chce podpisać ten kontrakt, ale na swoich warunkach. I również nie ma oporów, by korzystać ze wszelkich sposobów, które mogą do tego doprowadzić.
      Co się stanie w mroźną walentynkową noc? Kto zwycięży w biznesowych negocjacjach i w jaki sposób zakończy się próba osiągnięcia niemożliwego kompromisu? Z pozoru niewinny splot wydarzeń sprawi, że życie wielu osób zmieni się bardzo mocno.

Za serwisem internetowym Lubimy czytać

Bezpłatne audiobooki w POLONA.PL

Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl.

Audiobooki można pobrać z biblioteki cyfrowej POLONA.PL bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu, i wybrać audiobook w formacie MPEG. Pełną listę prezentujemy poniżej.

Wybrano utwory, które dotychczas nie były dostępne w postaci audiobooka. Wśród propozycji klasyka literatury polskiej, książki dla najmłodszych, lektury szkolne oraz utwory polskich i zagranicznych pisarzy (Antoine de Saint-Exupéry, Jules Verne, George Gordon Byron, Charles Dickens). W POLONA.PL można posłuchać dzieł m.in. Ignacego Krasickiego, Joanny Papuzińskiej, Janusza Korczaka, Bolesława Leśmiana, Gabrieli Zapolskiej, Elizy Orzeszkowej, Josepha Conrada, Brunona Schulza, Stefana Żeromskiego.

W gronie autorów nie zabrakło utworów patrona roku 2021 Cypriana Kamila Norwida czy lektury tegorocznego Narodowego Czytania Moralności Pani Dulskiej.

Zachęcamy wszystkich do pobierania i słuchania audiobooków nie tylko dla przyjemności. W czasie epidemii pozwolą wielu grupom – w szczególności uczniom i nauczycielom – w zdobyciu potrzebnych im materiałów do nauki i pozwolą na dostęp do treści w wygodnej formie.

Udostępnienie audiobooków było możliwe dzięki realizacji Priorytetu 4 Udostępnienie publikacji w formatach cyfrowych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – którego operatorem jest Biblioteka Narodowa.

Dzięki bibliotece cyfrowej POLONA.PL można także odkrywać ponad 3 miliony innych publikacji cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.

Wolne Lektury to jedna z najpopularniejszych bibliotek internetowych w Polsce, udostępniająca ponad 5600 utworów w formie przyjaznej dla użytkownika. Oprócz lektur szkolnych w swojej ofercie ma klasykę literatury polskiej i światowej, a także utwory wielu współcześnie żyjących autorów – zarówno prozaików, jak i poetów.

Oprac. ze strony internetowej Biblioteki Narodowej

Legimi – cyfrowa wypożyczalnia

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach uruchomiła opcję skorzystania z dostępu do cyfrowej wypożyczalni Legimi. Dzięki współpracy konsorcjum pomorskich bibliotek publicznych z Legimi – polską wypożyczalnią książek elektronicznych – czytelnicy mają do dyspozycji katalog e-booków i książek elektronicznych. Książki można wybierać spośród aktualnych hitów wydawniczych. Kody uprawniające do zarejestrowania się w Legimi i korzystania z jej zasobów dostępne są w Mediatece (p.1). Informacji na temat programu udzielają pracownicy Mediateki – działu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach.

 

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele!!!

Żeby nie zwariować, odprężyć się i nakarmić umysły innymi historiami niż te o wirusie zapraszam na OPOWIEŚCI W CZASACH ZARAZY. To seria wirtualnych spotkań na żywo z Pisarkami i Pisarzami. Codziennie o godzinie 19:00; w tym tygodniu do czwartku, na stronie głównej FB Agencji Autorskiej „Opowieści” goszczą ludzie kultury, którzy opowiadają o literaturze i o swojej pracy.
Sprawdźcie harmonogram i wyszukajcie coś dla siebie:
6 kwietnia – Robert Rient
7 kwietnia – Klementyna Suchanow
8 kwietnia – Magdalena Kicińska
9 kwietnia – Karolina Przewrocka – Aderet
Tematem czwartku będzie m.in Pascha – Karolina Przewrocka-Aderet zaprosi nas do Izraela.

Pozdrawiam książkowo i świątecznie.
Trzymajcie się

Spotkania autorskie na Facebook-u

Kochani czytelnicy
Dla miłej odmiany żeby poobcować troszkę z innymi książkami niż tylko lektury proponuję spotkania autorskie na FB organizowane m. in. przez Unię Literacką i Agencję Autorską „Opowieści”
1 kwietnia (środa)
17:00 – Magdalena Witkiewicz, Sylwia Trojanowska, Agnieszka Lis, Katarzyna Miszczuk
18:00 – Max Cegielski
19:00 – Mikołaj Grynberg, Magdalena Kicińska
2 kwietnia (czwartek)
18:00 – Radek Wiśniewski
19:00 – Piotr Oleksy
3 kwietnia (piątek)
18:00 – Olga Tokarczuk
19:00 – Anna Sańczuk, Maciej Ulewicz
4 kwietnia (sobota)
18:00 – Grzegorz Kasdepke
5 kwietnia (niedziela)
18:00 – Joanna Olech
6 kwietnia (poniedziałek)
18:00 – Magdalena Witkiewicz, Robert Małecki, Anita Scharmach, Anna Sakowicz

Szczególnie polecam piątkowe spotkanie z Olgą Tokarczuk – naszą noblistką.

Jeżeli kogoś zainteresuje lub zainspiruje literatura któregoś z autorów to opiszcie na e-dzienniku lub stronie biblioteki swoje wrażenia.
Pozdrawiamy i życzymy miłego odbioru.
Nie wychodźcie z domu.
Panie z biblioteki – Natalia Grabowska i Alicja Miliwek

Drodzy Uczniowie i Czytelnicy biblioteki szkolnej Zespołu Szkól!

Dzień dobry!
Nie możemy w tym trudnym dla Was i dla nas czasie udostępniać książek i innych zbiorów naszej biblioteki. Proponujemy współpracę on-line. Będziemy Was nadal wspierać w zdobywaniu wiedzy, a także zachęcać do spędzania wolnego czasu z książką.
Zaglądajcie na stronę internetową szkoły( Biblioteka- Wydarzenia)!
Nadzwyczajna sytuacja zmusza nas do wpatrywania się godzinami w ekran komputera. Nienaturalne, długotrwałe wytężanie wzroku sprzyja powstawaniu krótkowzroczności!
Drodzy uczniowie, w trosce o prawidłowe widzenie biblioteka ZS poleca audiobooki.

• W ramach darmowego dostępu do konta Empik Premium, możecie posłuchać
( oby na bezpiecznym poziomie głośności) najnowszych dzieł literatury pięknej. Aplikacja jest darmowa przez 60 dni, nie musisz podpinać karty do konta.

• Skorzystajcie z audioteki Wolnych Lektur- najpopularniejszej w Polsce biblioteki internetowej , publikującej utwory należące do klasyki literatury polskiej i światowej. Z audioteki Wolnych Lektur możecie korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń.
• Audioteka proponuje mnóstwo ciekawych tytułów, a miłośnicy kryminałów mogą posłuchać nowej powieści Wojciecha Chmielarza „Prosta sprawa”(„Żmijowisko”, „Rana”, „Cienie”)

Uwaga! Zanim skorzystasz z aplikacji, koniecznie zapoznaj się z regulaminem!!!
Jeśli chcecie podzielić się wrażeniami z przeczytanej lub wysłuchanej lektury, kontaktujcie się z nami przez e-dziennik.
Życzymy przyjemnej lektury! Zostańcie w domu!

DZIEŃ TEATRU

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9 światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.
Przesyłam kilka ciekawych linków z tej okazji:
Ciekawostki na temat święta:
https://fajne podróże.pl/informacje-teatr-dla-dzieci/? {Chociaż w tytule podane jest dla dzieci, informacje są bardzo ciekawe dla wszystkich)
I coś na temat Teatru Kamishibai – czym jest i jak go stworzyć:
https://www.tibum.pl/shop/co-to-jest-kamishibai
Kilka bajek opowiedzianych techniką Teatru Kamishibai:
https://www.youtube.com/watch?
Gorąco polecam zajrzeć w wolnej chwili. Świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu w gronie rodzinnym z racji zbliżającego się weekendu

KULTURA ONLINE

W ostatnim czasie przeżywamy wysyp różnych kulturalnych nowości online. Chciałabym polecić kilka bardzo interesujących propozycji:
1. e-teatr.pl – 10 najlepszych spektakli z wybitnymi aktorami scen całej Polski do obejrzenia za darmo w sieci,
2. #Kopernikwdomu – to akcja, w której publikowane są eksperymenty, naukowe zabawy, ciekawostki oraz informacje, które przydadzą się w obecnej sytuacji. Centrum Nauki Kopernik na swoim Facebooku codziennie publikuje propozycje wartościowych aktywności, którymi można zająć się w domu, ale i wykorzystać do pracy z uczniami. Dla osób nie korzystających z Facebooka zbiera te materiały i umieszcza na swojej stronie www. W odrębnej zakładce: #Kopernikwdomu-Eksperymentujsamodzielnie,
3. Culture.pl #literatura – Alfabet Olgi Tokarczuk – niewielki objętościowo wybór cytatów z noblistki, który może pobudzić czytelnicze apetyty (https://culture.pl/pl/artykul/alfabet-olgi-tokarczuk) POLECAM SZCZEGÓLNIE DLA LICEALISTÓW
4. Ninateka – to filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe,
5. Ul z książkami – od poniedziałku 16 marca pisarki i pisarze zrzeszeni w Unii Literackiej codziennie spotykają się z czytelnikami w ramach akcji „UL z książkami”. „Przez trzy kwadranse ktoś z nas będzie czytał rzeczy stare i nowe, rzadkie cymesy i nagradzane bestsellery, a nawet książki jeszcze niepublikowane, a może dopowiadał na pytania czytelników – wszystko zależy od autorek i autorów” – zapowiadają członkowie Unii Literackiej.

ZAWSZE PAMIĘTAJMY O TYM, ŻEBY CZYTAĆ REGULAMINY!!!

 

ZAMKNIĘTE SZKOŁY I BIBLIOTEKI

Jak zdobyć książki i lektury bez wychodzenia z domu?     

  1. gov.pl – lektury można pobierać przez internet i słuchać ich w wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej. Książki można czytać online lub pobrać na czytnik w formie e-booka,
  2. Biblioteka Narodowa POLONA – jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie do wykorzystania w dowolnym celu, w tym komercyjnym 3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych,
  3. Wolne Lektury.pl – to jedna z najpopularniejszych bezpłatnych bibliotek cyfrowych w Polsce. Repozytorium gromadzi lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz dzieła klasyki literatury polskiej i światowej, które są dostępne w domenie publicznej. Każdą książkę można czytać online lub pobrać    na komputer czy urządzenie mobline. Ponadto dla maturzystów i nie tylko jest dział  z motywami literackimi potrzebnymi do ustnej matury z języka polskiego,
  4. Empik – udostępnia wszystkim za darmo pakiet Premium na 60 dni. Można uzyskać dostęp do ponad 11 tysięcy audiobooków i e-booków,
  5. Legimi – aplikacja, która umożliwia przez okres 14 dni darmowy dostęp do 60.000 tysięcy e-booków,
  6. #domowa biblioteka – to cykl inspiracji czytelniczych przygotowanych przez pracowników Biblioteki Gdynia. Codziennie zamieszczają na ich profilu FB odnośniki do darmowych e-booków, audiobooków, podcastów i innych materiałów literackich

UWAGA! Wszędzie czytajmy uważnie regulaminy

 

„FRAZEOLOGIA NA CO DZIEŃ”

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Coroczne święto ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała konkurs: „Frazeologia na co dzień”. Wzięło w nim udział 30 uczniów naszej szkoły. Zwycięzcy otrzymali słodkie upominki.

„RANDKA Z KSIĄŻKĄ”

14 lutego br. biblioteka szkolna z okazji Walentynek zorganizowała akcję czytelniczą p.t. „Randka w ciemno z książką”. Pięknie opakowane w czerwony papier z niespodzianką w środku książki rozchodziły się bardzo szybko. Wśród randkowiczów, co bardzo cieszy, były też takie osoby, które na co dzień niechętnie odwiedzają bibliotekę. Akcja została ciepło przyjęta przez uczniów, wpłynęła na poszerzenie ich czytelniczych horyzontów.  Zdjęcia z akcji na stronie internetowej szkoły i na Facebooku.

„KSIĄŻKA BLIŻEJ CZYTELNIKA”

Miesiąc październik jest poświęcony bibliotekom szkolnym. Z tej okazji 16 października br. biblioteka naszej szkoły zorganizowała happening czytelniczy promujący bibliotekę i książki pod nazwą „Książka bliżej czytelnika”. Najnowsze pozycje książkowe zostały zaprezentowane uczniom na boisku szkolnym. Akcja przyniosła nadspodziewane efekty w postaci wielu wypożyczonych książek. Akcję pomogła zorganizować młodzież z działającego przy szkolnej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki.

„MARATON CZYTELNICZY”

Dnia 9 października br.  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  ogólnopolskim konkursie czytelniczym pod nazwą Wielki Maraton Czytelniczy „Na literackim szlaku” . Konkurs organizowany  jest przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę  Publiczną  w Gdańsku pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska i Kuratorium Oświaty w Gdańsku. W zmaganiach wzięło udział 14 uczniów, którzy wypełniali test sprawdzający znajomość treści i problematyki lektury „Szklanka na pająki” Barbary Piórkowskiej.

„4 RAZY GREEN”

23 kwietnia miłośnicy twórczości Johna Greena  rywalizowali w konkursie czytelniczym „4 razy Green”.

Uczestnicy musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi książek „Gwiazd naszych wina”, „Szukając Alaski”, „Papierowe miasta”, „19 razy Katherine”. Trzeba było np. dopasować słowa klucze  do lektury, a w pytaniach otwartych popisać się znajomością problematyki utworów.

W konkursie wzięło udział dziesięć osób, jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – Dorota Szulc

II miejsce ex aequo – Michalina Koczara i Wiktoria Januszewska

III miejsce   – Emilia Frymark

GRATULUJEMY!

 

WYSTAWA „DZIEJE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. FILOMATÓW CHOJNICKICH I TECHNIKUM IM. STEFANA BIESZKA”

Zapraszamy na wystawę „Dzieje Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich i Technikum im. Stefana Bieszka”.
Wystawa znajduje się na pierwszym piętrze budynku technikum, ilustrują ją grafiki wykonane przez uczniów naszej szkoły: Agatę Naparty, Agatę Okuniewską, Wiktorię Błocińską, Annę Wegners, Ewelinę Gostomczyk, Sarę Glock, Karola Golika i Dawida Kuklińskiego.
 

 

ROZDANIE NAGRÓD W KONKURSIE „INSPIROWANE LITERATURĄ”

Na zdjęciu Pani dyrektor Małgorzata Gierszewska z nagrodzonymi Karolem Golikiem, Wiktorią Błocińską i Anną Wegners.
 

WYCIECZKA DO POZNANIA I ROGALINA

17 stycznia spędziliśmy cudowny dzień. Zwiedziliśmy Muzeum Pałac w Rogalinie i podziwialiśmy obrazy Fridy Kahlo w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Pałac w Rogalinie zbudowano w drugiej połowie XVIII wieku jako rodową siedzibę Kazimierza Raczyńskiego, pisarza koronnego, późniejszego starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego Stanisława Augusta. Późnobarokowe założenie pałacowo-parkowe powstało w latach 70-tych XVIII wieku i przetrwało do dziś. Za pałacem rozciąga się ogród francuski. W początkach XIX wieku wnuk Kazimierza Edward Raczyński wzniósł wzorowana na antycznej budowli maison carre w Nimes we Francji kościół-mauzoleum i poszerzył założenie o park krajobrazowy, a salę balową zmienił na słynną zbrojownię. Sala jadalna została przekształcona w bibliotekę. W 1910 roku powstał budynek galerii, w którym Edward Raczyński umieścił i udostępnił publiczności gromadzoną przez niemal czterdzieści lat kolekcję malarstwa europejskiego i polskiego przełomu XIX i XX wieku, uznawaną przed II wojną światową za najlepszy zbiór malarstwa współczesnego na ziemiach polskich.
Oprócz wystawnych wnętrz pałacowych nas zachwyciła neobarokowa, przepiękna biblioteka, pełna inkrustowanych książek.
W Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oglądaliśmy obrazy meksykańskiej malarki Fridy Kahlo i jej męża Diego Rivery. Wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” jest pierwszą i jedyną w Polsce wystawą tych artystów, wzbogaconą o mało znany polski wątek w ich życiu . Tytułowy kontekst tworzą bardzo bliskie relacje artystów z autorkami o polskim pochodzeniu, Bernice Kolko i Fanny Rabel.
Oprócz zwiedzania wystawy uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej zatytułowanej „Obrazy i emocje”, podczas której poznaliśmy fakty z życia artystów oraz dowiedzieliśmy się, jak interpretować obrazy Fridy.

INSPIROWANE LITERATURĄ

8 stycznia rozstrzygnięto konkurs plastyczny Inspirowane literaturą. Przedmiotem konkursu było wykonanie prac plastycznych przedstawiających obrazy z ulubionych utworów literackich.
I miejsce – Karol Golik
II miejsce – Wiktoria Błocińska
III miejsce – Anna Wegners
Gratulujemy!

WYCIECZKA DO GDAŃSKA

6 grudnia uczestniczyliśmy w spotkaniu z twórcami filmu „Twój Vincent” w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku. O pracy nad filmem opowiadali nam malarze, autorzy obrazów, które złożyły się na film, Klaudyna Hada i Waldemar Wesołowski.

Film „Twój Vincent”  to brytyjsko-polski, pełnometrażowy film animowany techniką malarską  w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Scenariusz został stworzony przez reżyserkę Dorotę Kobielę oraz Hugh Welchmana we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem. Fabułę stanowi życie i śmierć Vincenta van Gogha.

Twój Vincent otrzymał nominację do Złotych Globów 2018 w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany, rywalizację o statuetkę przegrał z filmem Coco. W styczniu 2018 roku film został nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany.
Wyjazd do Gdańska obfitował w więcej atrakcji kulturalnych, bo zwiedziliśmy też Teatr Szekspirowski. Zwieńczeniem dnia był seans filmu „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego ze świetną rolą Łukasza Gierszała.

220 rocznica powstania Mazurka Dąbrowskiego

Z okazji 220 rocznicy powstania Mazurka Dąbrowskiego zapraszamy do biblioteki na mini wystawę.

UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może także i na świecie. Akcja trwa od 2 do 30 listopada.

Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednym z blisko 4000 nośników na terenie całego kraju. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć polskie i światowe bestsellery. Czytać i słuchać bestsellerowych książek będzie można przez cały listopad.

W tym roku wraz z Instytutem Książki zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, aby pomogli nam promować czytelnictwo! 1000 uczniów, którzy wypełnią formularz dostępny powyżej dostanie od nas zupełnie za darmo koszulkę, na której umieszczony będzie wspomniany wcześniej kod QR.
Uczniowie, którzy okażą się najlepszymi ambasadorami akcji otrzymają świetne nagrody dla siebie i dla swojej szkoły!

Weronika Turzyńska

Plakaty z kodem QR dostępne w bibliotece szkolnej, klubie i  gablocie bibliotecznej w budynku LO.

Agnieszka Gizińska – ambasadorka akcji czytaj.pl

NAGRODA LITERACKA NIKE

1 października poznaliśmy tegorocznego zwycięzcę Nagrody Literackiej Nike. W tym roku odbyła się 21. edycja nagrody. O miano najlepszej książki w finale walczyło siedem pozycji, dwie powieści, dwa tomy poetyckie, dwa zbiory esejów i jeden reportaż.

Zwycięzcą nagrody został Cezary Łazarewicz za reportaż „Żeby nie było śladów”.

Biblioteka zorganizowała szkolne głosowanie na laureata nagrody. Wzięło w nim udział 52 uczniów. Głosujący trafnie wytypowali zwycięzcę, którym w naszej szkole również został Cezary Łazarewicz.

Wyniki głosowania:

  1. Cezary Łazarewicz, Żeby nie było śladów – 14 głosów
  2. Radka Franczak, Serce – 13
  3. Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Paraliż przysenny – 9
  4. Monika Sznajderman, Fałszerze pieprzu – 9
  5. Jacek Podsiadło, Włos Bregueta – 5
  6. Krzysztof Środa, Las nie uprzedza – 3

Wśród głosujących na zwycięzcę konkursu  rozlosowaliśmy  nagrody książkowe, które trafiły do Beaty Jędrzejewskiej (II c), Dominiki Bronki i Weroniki Stoltmann (IIa).

Pozostali uczestnicy głosowania otrzymali upominki.

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

1 czerwca 2017 roku o godzinie 10.00 uczestniczyliśmy  w wydarzeniu  organizowanym przez „Bibliotekę w Szkole” i pobijaliśmy rekord czytania w jednym momencie. Do akcji „Jak nie czytam, jak czytam” włączyliśmy się po raz drugi. Podobnie jak w zeszłym roku  społeczność  szkoły  (294 uczniów) zebrała się w jednym miejscu, aby wspólnie przez pół godziny czytać książki.

Według badań 63% Polaków nie czytało w ciągu roku w ogóle. Młodzież jednak czyta  więcej                 i odkrywa radość czytania. W naszej szkole średnia wypożyczeń na jednego ucznia wynosi 6,5. W porównaniu do roku ubiegłego wynik jest wyższy o 2 książki. Wspólne czytanie  było okazją do promocji czytelnictwa, a naszym marzeniem  byłaby sytuacja gdyby wśród młodych ludzi zapanowała moda na czytanie, a książka była tak samo ważna jak smartfon.

WIZYTA W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

7 marca 2017 wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Mediateki, w której pani bibliotekarka poinformowała nas, że można wypożyczyć filmy, płyty z różnego rodzaju muzyką oraz dowiedzieliśmy się, że można korzystać z komputerów. Poinformowała również, że w sali komputerowej odbywają się zajęcia dla seniorów. Podczas których można nauczyć się obsługi komputera.
Po mediatece udaliśmy się do wypożyczalni, w której pokazano nam bardzo bogaty zbiór książek, zaczynając od popularno-naukowych aż do powieści fantastyczne. Wydaje mi się, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Następnie poszliśmy do czytelni, w której dowiedzieliśmy się, że można wypożyczyć nie tylko książki, ale także czasopisma. Bardzo podobało mi się to miejsce, jednak najbardziej zainteresował mnie dział z książkami dla studentów, ponieważ zobaczyłam tam wiele książek o ciekawej dla mnie tematyce.
Ta wizyta zachęciła mnie, jak i z pewnością moich rówieśników do częstszego odwiedzania biblioteki i czytania większej ilości książek. Sama gorąco namawiam wszystkich moich znajomych do spędzania w ten sposób swojego wolnego czasu. Dzięki czytaniu książek rowija się nasza wyobraźnia. Mówi się, że „kto czyta, ten żyje podwójnie”. Samo czytanie pozwala nam przenieść się na chwilę w inne miejsce, przeżyć emocje i poczuć, np. radość lub smutek. Lektura jest pewnego rodzaju odskocznią od naszego życia codziennego.
Miejska Biblioteka jest źródłem wielu książek, które nie są dostępne w naszym szkolnym księgozbiorze,dlatego też myślę, że tak przeznaczony czas na godzinie wychowawczej był jak najbardziej pożyteczny. Oferta czytelnicza Miejskiej Biblioteki jest bardzo bogata i na pewno z niej będziemy korzystać.

Spotkania z książką

Dla zainteresowanych literaturą, lubiących czytać i rozmawiać o książkach, w bibliotece szkolnej powstał Dyskusyjny Klub Książki. Spotkania adresowane są do wszystkich uczniów naszej szkoły i odbywają się w klubie „Filomata”. Naszym celem jest przede wszystkim zachęcić młodzież do czytania, przy założeniu, że nie trzeba być krytykiem literackim, żeby czerpać przyjemność z dyskutowania o książkach. Wybór lektur jest subiektywny, dokonujemy go wszyscy, szanujemy opinie innych, nie oceniamy gustów czytelniczych klubowiczów i okazuje się, że nawet jak lektury nie bardzo nam się podobają, próbujemy je przeczytać, bo przede wszystkim chcemy się dobrze bawić.
DKK działa w bibliotece od października 2016 roku. Pierwsze spotkanie dotyczyło książek, które lubimy czytać, wartych zainteresowania i do których najczęściej sięgają młodzi ludzie. Na liście ulubionych gatunków pojawiła się fantastyka, kryminały i romanse.
W grudniu zmierzyliśmy się z trudnym tematem Holocaustu i nazizmu w Holandii w czasach II wojny światowej, w książce Richarda Lourie „Wstręt do tulipanów”. Poznaliśmy tragiczną historię chłopca, który wydał Annę Frank. Wiele lat po wojnie powrócił koszmar, o którym na zawsze chciał zapomnieć. Oprócz realiów wojennego Amsterdamu niezwykle interesujące wydały się nam relacje bohatera z rodzicami i wujkiem. Rozmawialiśmy o granicach poświęcenia dla bliskich? Książka amerykańskiego pisarza, przyjaciela Czesława Miłosza, człowieka, którego życie mogłoby być scenariuszem pasjonującego filmu, na pewno warta jest przeczytania. Rozmowa z Richardem Lourie na Miłosz Festival 2013

Następne spotkanie poświęciliśmy twórczości Johna Greena. Założyliśmy , że każdy z nas przeczyta dowolną powieść pisarza. Okazało się jednak, że większość zapoznała się z całą dostępną na rynku literaturą autorstwa amerykańskiego twórcy. Podczas spotkania rozwiązywaliśmy quizy dotyczące twórczości pisarza, rozpoznawaliśmy cytaty z jego książek, dopasowywaliśmy do tytułów słowa-klucze. W rankingu na najciekawszą i najlepiej napisaną książkę Greena zwyciężyła „Gwiazd naszych wina”.
Na kwiecień planujemy „Żywopłot” Dorit Rabinyan.

„Randka z książką”

Odbiór „książkowej randki” przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Liczyliśmy, że akcja poszerzy czytelnicze horyzonty  i po książkę sięgną też ci, którzy na co dzień niezbyt często odwiedzają bibliotekę. I tak się stało. Do zabawy przyłączyli się uczniowie i nauczyciele, a książkowe niespodzianki zniknęły u czytelników  w mgnieniu oka.

Konkurs czytelniczy „Wokół klasyki”

12 grudnia 2016 r. odbył się finał 2. edycji konkursu czytelniczego „Wokół klasyki”. Konkurs adresowany był do maturzystów i przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy, pisemny wyłonił dziewięcioro finalistów, którzy odpowiadali na pytania w części ustnej.

Spośród dziewiętnastu uczestników w części ustnej zmagali się:

  1. Wiktoria Łysiuk
  2. Joanna Warnke
  3. Oliwia Półczyńska
  4. Marzena Niemczyk
  5. Klaudia Bucholc
  6. Paulina Sarnowska
  7. Joanna Tuleja
  8. Klaudia Kiedrowicz
  9. Agnieszka Niciejewska

Konkurs obejmował szeroki zakres materiału, uczestnicy wykazali się  doskonałą wiedzą z zakresu historii literatury i poetyki .

Jury w składzie: Alicja Miliwek, Anna Schulz i Anna Szydeł-Eichenlaub wyłoniło zwycięzców:

  1. Joanna Warnke
  2. Klaudia Kiedrowicz
  3. Klaudia Bucholc

Gratulujemy!

Konkurs na recenzję książki „Musisz to przeczytać”

9 grudnia 2016 r. rozstrzygnięto konkurs na recenzję książki „Musisz to przeczytać”. Celem konkursu było  kształcenie twórczego myślenia, popularyzacja i promowanie literatury oraz rozbudzanie pasji czytania.

Jury w wyborze zwycięzców podkreśliło oryginalność ujęcia tematu oraz sprawność językową.

O tytuł zwycięzcy walczyło dwunastu uczestników.

Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:

  1. Anna Aubrecht Prądzyńska
  2. Joanna Warnke
  3. Paulina Wojtalewicz

Wyróżnienie otrzymała Paulina Dyrka

Konkurs czytelniczy: LEKTURY DO MATURY

Biblioteka szkolna oraz nauczyciele języka polskiego serdecznie zapraszają Maturzystów do sprawdzenia znajomości treści lektur szkolnych.

Cele konkursu:
• dobre przygotowanie do matury z języka polskiego
• popularyzacja wartości literatury klasycznej
• kształcenie kompetencji czytelniczych

Konkurs odbędzie się 12 grudnia 2016 r. w auli LO.

Zgłoszenia przyjmuje biblioteka szkolna do dnia 1 grudnia 2016 r.

Dla zwycięzców nagrody książkowe i najwyższe oceny z języka polskiego!!!!

Musisz to przeczytać! Konkurs na recenzję lub esej

Cele konkursu:
• rozbudzanie pasji czytania i świadomości czytelniczej młodzieży,
• popularyzacja książek dla dzieci i młodzieży,
• wzbogacenie słownictwa poprzez obcowanie z pięknym językiem literackim,
• kształcenie umiejętności samodzielnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych,
• rozwijanie twórczego myślenia.
W ramach konkursu należy zareklamować wybraną przez siebie książkę (nie lekturę szkolną), zachęcić innych do sięgnięcia po nią. Praca powinna zawierać własne sądy o książce oraz uzasadnienie wyboru, wyrażać emocje związane z lekturą.
Objętość pracy nie powinna przekraczać dwóch stron formatu A4 zapisanych czcionką 14Times New Roman.

Kryteria oceny:
• wartość merytoryczna wypowiedzi (zgodność wypowiedzi z tematem, wnikliwość interpretacji wybranej lektury, samodzielność myślenia),
• poprawność pod względem stylistycznym, gramatycznym i ortograficznym,
• oryginalność ujęcia tematu (zdolności literackie autora pracy),

Na gotowe prace podpisane imieniem i nazwiskiem oraz klasą, do której uczęszcza uczeń, czekamy do 15 listopada 2016 roku.
Prace należy złożyć w bibliotece szkolnej. Ogłoszenie wyników do 10 grudnia.

Na zwycięzców czekają nagrody książkowe i najwyższe oceny
z języka polskiego !!!

KSIĄŻKI NA ŻYCZENIE

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka otrzymała dofinansowanie na zakup książek. We wrześniu i październiku zbieraliśmy opinie w sprawie zakupów wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Postaramy się spełnić Wasze życzenia!

Listę zakupionych tytułów znajdziecie w zakładce Nowości biblioteki szkolnej.

Zapraszamy !!!

Akcja „Jak nie czytam, jak czytam”

10 czerwca uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji promującej czytanie „Jak nie czytam, jak czytam”, w której wzięli udział uczniowie chojnickich szkół, Miejska Biblioteka Publiczna   w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa. Przez 10 minut na stadionie Chojniczanki wspólnie czytało 770 osób. Przedsięwzięcie organizowane było przez „Bibliotekę w Szkole”, miało na celu ustanowienie rekordu w jednoczesnym czytaniu.
W akcji wzięły udział klasy: Ia, Ib, Ic, Ie, IIb, IIe, IIf, ITe, IITe.
Oprócz wspólnego czytania  wybrano także najlepszy plakat promujący czytelnictwo. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wygrało hasło „ Czytam, więc jestem” klasy II TE z Technikum im. Stefana Bieszka.
Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.

„LEKTURY DO MATURY”

22 marca 2016 roku odbył się II etap konkursu czytelniczego „Lektury do matury”.  W I etapie, pisemnym , wzięło  udział  17 uczniów.

Do etapu II, ustnego,  zakwalifikowały się następujące osoby:

  1. Leszczyńska Agnieszka IIIc
  2. Kopowska Monika – IIIa
  3. Wielewska Weronika IIIc
  4. Barska Paula IIIb
  5. Kłopotek Aneta – IIIc
  6. Dobrzelewska Agnieszka IIIc
  7. Różek Hanna IIIa
  8. Kwasigroch Klaudia IIIb

Uczniowie popisywali się wiedzą nie tylko dotyczącą lektur szkolnych, ale również klasyki literatury polskiej i światowej. Wymagana była też znajomość problematyki omawianych dzieł.

Komisja konkursowa w składzie: Anna Schulz, Alicja Miliwek i Anna Szydeł-Eichenlaub

wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – Leszczyńska Agnieszka

II miejsce – Monika Kopowska

III miejsce – Paula Barska

Gratulujemy!

Konkursy

Konkurs na recenzję książki

Regulamin

1. Organizatorem konkursu „Najciekawsza recenzja” jest biblioteka szkolna Zespołu Szkół

2. Cele konkursu:

a) aktywizacja uczniów,
b) edukacja i kształcenie wyobraźni,
c) promowanie talentów literackich,
d) promowanie literatury,
e) rozwój czytelnictwa.

3. Warunki uczestnictwa w konkursie:

a) konkurs przeznaczony jest dla uczniów Zespołu Szkół w Chojnicach,
b) uczestnik może dostarczyć tylko jedną recenzję, nigdzie wcześniej niepublikowaną i nienagradzaną,
c) zgłoszone na konkurs prace powinny być opatrzone metryczką, zawierającą następujące informacje: imię i nazwisko autora
dane kontaktowe ( numer telefonu, adres e-mailowy),
d) prace muszą być napisane czcionką Times New Roman 12 i nie mogą przekroczyć 1,5 strony formatu A4,
e) autorzy recenzji wyrażają zgodę na opublikowanie ich danych osobowych na stronie internetowej szkoły (Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych Dz. U. nr 1333, poz. 83 z późniejszymi zm.).

4. Termin i miejsce dostarczenia prac:

a) recenzje należy składać w bibliotece szkolnej od 17 marca do 23 marca 2016 roku,
b) rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 31 marca 2016 roku.

Na zwycięzców czekają nagrody: rzeczowe oraz ocena bardzo dobra z języka polskiego.

„Lektury do matury”

Biblioteka szkolna oraz nauczyciele języka polskiego serdecznie zapraszają Maturzystów do sprawdzenia znajomości treści lektur szkolnych

Cele konkursu:
 dobre przygotowanie do matury z języka polskiego
 mobilizowanie uczniów do czytania i zdobywania wiedzy
 popularyzacja wartości literatury klasycznej
 kształcenie kompetencji czytelniczych

Konkurs odbędzie się po feriach zimowych
10 marca 2016 r.
(godzina konkursu zostanie podana w późniejszym terminie)

Konkurs składa się z dwóch etapów: testu pisemnego i odpowiedzi ustnych.

Zgłoszenia przyjmuje biblioteka szkolna do dnia 12 lutego 2016 r.

Dla zwycięzców przewidujemy nagrody książkowe i nagrody-niespodzianki!!!

Ogólnopolskie Wybory Książek

31 marca biblioteka szkolna włączyła się do akcji Ogólnopolskie Wybory Książek organizowanej przez redakcję czasopisma „Biblioteka w Szkole”.

W szkolnych wyborach uczestniczyło 461 uczniów LO i Technikum. A oto lista najczęściej wybieranych książek oraz ilość oddanych głosów:

LP Tytuł Autor Liczba oddanych głosów
1 Pięćdziesiąt twarzy Greya E. L. James 71
2 Gwiazd naszych wina John Green 29
3 I wciąż ją kocham Nicholas Sparks 25
4 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky 24
5 Love, Rosie Cecelia Ahern 22
6 Lalka Bolesław Prus 21
7 Dla ciebie wszystko Nicholas Sparks 17
8 Gra o tron George R. R. Martin 17
9 Igrzyska śmierci Suzanne Collins 16
10 Ostatnia piosenka Nicholas Sparks 16
11 Wiedźmin Andrzej Sapkowski 16
12 Pamiętnik Nicholas Sparks 15
13 Zostań, jeśli kochasz Gayle Forman 14
14 Harry Potter Joanne Cathleen Rowling 14
15 Potop Henryk Sienkiewicz 13
16 Bezpieczna przystań Nicholas Sparks 13
17 Ciemniejsza strona Greya E. L. James 12
18 Ostatnia spowiedź Nina Reichter 12
19 Dżuma Albert Camus 11
20 Hobbit J. R. R. Tolkien 10
21 Ojciec chrzestny Mario Puzo 8
22 Na krawędzi nigdy J. A. Redmerski 8
23 Pamiętnik narkomanki Barbara Rosiek 8
24 Złodziejka książek Markus Zusak 8
25 Ćpun Melvin Burges 8
26 Zwiadowcy John Flangan 7
27 Cień wiatru Carlos R. Zafon 6
28 Niezgodna Veronica Roth 6
29 Pamiętniki wampirów L. J. Smith 6
30 Władca pierścieni J. R. R. Tolkien 6
31 Zielona mila Stephen King 6
32 Zmierzch Stephenie Meyer 6
33 P.S. Kocham cię Cecelia Ahern 5
34 Skazany na trening Paul Wade 5
35 Szczęściarz Nicholas Sparks 5
36 Trzy metry nad niebem Federico Moccia 5

Skip to content