Poradnictwo zawodowe

Plan pracy z zakresu doradztwa zawodowego

Targi Edukacji i Pracy pn. „ Aktywność – krok w stronę pracy”

Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Chojnicach, Szkolny Ośrodek Kariery „Kreator” oraz Zespół Szkół w Chojnicach organizują w dniu 28.11.2017r. w Zespole Szkół w Chojnicach Targi Edukacji i Pracy pn. „Aktywność – krok w stronę pracy”. Powyższa inicjatywa zostanie zorganizowana w ramach „Budowania sieci współpracy osób, instytucji zajmujących się w powiecie chojnickim poradnictwem zawodowym”, projektu pn. “Szkoła Przyszłości” – zwiększenie kompetencji kluczowych uczniów powiatu chojnickiego” oraz utrzymania rezultatów projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”.
Przedsięwzięcie adresowane jest do młodzieży Zespołu Szkół w Chojnicach, umożliwiające zapoznanie się z ofertą wystawców, pracodawców, którzy prowadzą działalność zgodną z kierunkami nauczania ww. placówce oświatowej oraz instytucji szkoleniowych, edukacyjnych i doradczych.
Celem targów jest wsparcie młodzieży w planowaniu kształcenia i rozwoju kariery zawodowej oraz przedstawienie możliwości zatrudnienia w powiecie chojnickim. W trakcie spotkania młodzi ludzie będą mieli możliwość zapoznania się z ofertami pracy, ofertą kursów i szkoleń. Ponadto, uzyskają informacje na temat wolontariatu oraz zapoznają się z programami aktywizacji zawodowej. Targi będą również doskonałą okazją do skorzystania z konsultacji indywidualnych ze specjalistą ds. szkoleń, pośrednikiem pracy, a także doradcami zawodowymi z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Słupsku, którzy przeprowadzą dla osób zainteresowanych symulację rozmowy kwalifikacyjnej.
W trakcie Targów wystąpi Konsultant Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Chojnicach Pani Małgorzata Pluto-Prądzyńska, która przedstawi informacje na temat funduszów unijnych dla młodych osób oraz Dyrektor Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego w Chojnicach Pani Monika Kuchta, która opowie o działalności Inkubatorów Przedsiębiorczości. Ponadto, Prezes Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej Pan Michał Karpiak przedstawi młodzieży informacje, dotyczące wolontariatu, jako sposobu zdobycia umiejętności i postawy przydatnej w pracy zawodowej.

Lista wystawców:
1. Zakład Ubezpieczę Społecznych
2. Biuro rachunkowe RACHAN Sp. z o.o. Angelika Gostańska
3. PKO Bank Polski S.A.
4. Bank Millenium S.A.
5. Doradztwo podatkowe Roman Mamczarek
6. Czas Chojnic, MAGRAF s.c. S. Grzmiel, L. Grzmiel
7. MEBLIK Sp. z o. o.
8. Inpero.pl Sp. z o.o.
9. Drukarnia Standruk Blażej Mikołajewski
10. Fundacja Ziemi Człuchowskiej i Chojnickiej, Eurodesk
11. Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe w Chojnicach
12. Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
13. Powiatowy Urząd Pracy w Chojnicach
14. Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Słupsku

 

Mnóstwo atrakcji na Targach PGA

W piątek 06.10 2017 r uczniowie Zespołu Szkół wybrali się na Targi Poznań Game Arena. Wyjazd zorganizowano w ramach projektu „Szkoła przyszłości – zwiększenie kompetencji kluczowych uczniów szkół zawodowych”. PGA to największe w Polsce i tej części Europy  targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej, organizowane zarówno dla branży jak i indywidualnych zwiedzających. Poznań Game Arena to niezwykle bogaty program rozrywkowy, premiery gier, turnieje eSportowe, gwiazd Twitch i gamingowego YouTube, znakomici cosplay’erzy, setki punktów atrakcji i oczywiście – co najważniejsze – wielu zacnych wystawców z najlepszą ofertą przygotowaną specjalnie dla zwiedzających. Odbywają się tu również konferencje, a w strefie biznesowej spotkać można było profesjonalistów z branży. Zwiedzających przyciągały prelekcje prowadzone przez światowe sławy twórców, animatorów czy projektantów. Dla tych, którzy dopiero startują w biznesie gier komputerowych oraz chcieliby dowiedzieć się więcej o możliwościach i perspektywach pracy, idealnym miejscem było Career Zone i warsztaty, organizowane w ramach Game Industry Conference.

Trzeba pamiętać, że PGA to głównie impreza targowa. Wśród atrakcyjnej cenowo oferty można było znaleźć także premierowy asortyment, niedostępny jeszcze w sklepach. Natomiast kiermasze gier były doskonałą okazją do znalezienia kultowych tytułów za bezcen. Warto było zabrać ze sobą duże plecaki 🙂

Uczestnicy wycieczki korzystali z wszystkich w/w atrakcji Targów i mimo, że byliśmy tak ponad siedem godzin to każdy miał jeszcze ochotę na więcej.

Jedno jest pewne – za rok jedziemy znowu 🙂

„Salon maturzystów” w Gdańsku

W ramach rozwijania kompetencji kluczowych i projektu „Szkoła Przyszłości” uczniowie naszej szkoły wzięli udział 28 września 2017 r.  w „Salonie maturzystów” na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Mogli tam:
• uzyskać komplet informacji na temat matury od ekspertów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych,
• dowiedzieć się więcej w kwestii wymagań rekrutacyjnych uczelni z całej Polski, co ułatwi im odpowiednio wcześnie zaplanować egzamin maturalny i wybrać właściwe przedmioty dodatkowe,
• uczestniczyć w spotkaniach warsztatowych, konsultacjach z fachowymi doradcami kariery i prezentacjach efektywnych metod nauki i zwalczania maturalnego stresu.

 

 

Uniwersytet „LUBIĘ TO”

26 kwietnia 2016r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w imprezie organizowanej przez Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury i Uniwersytet Gdański. Spotkanie miało charakter edukacyjny, a jego celem była między innymi popularyzacja nauki, która odbyła się w formule zbliżonej do pikniku naukowego.
Impreza służyła również poznaniu Uniwersytetu Gdańskiego w wymiarze pozanaukowym, stwarzała również możliwość uzyskania przydatnych informacji na temat warunków rekrutacji na studia oraz aktualnej oferty edukacyjnej Uczelni.

XII Powiatowe Targi Pracy

15 kwietnia 2016 roku tegoroczni maturzyści skorzystali z oferty Powiatowego Urzędu pracy w Chojnicach i wzięli udział w XII edycji Targów Pracy. Na targach mogli zapoznać się z aktualną ofertą miejsc pracy na rynku lokalnym.

 

Targi Edukacyjne „Akademus”

7 kwietnia uczniowie klas maturalnych jak i przedmaturalnych wzięli udział w XII Powiatowych Targach Edukacyjnych „Akademus” pod egidą Starostwa Powiatowego w Chojnicach. Podczas targów przedstawione zostały prezentacje mające na celu ułatwić uczniom dobry wybór dalszej drogi edukacyjnej, a także zawodowej. Młodzież miała również możliwość bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami poszczególnych uczelni wyższych i szkół policealnych.

Spotkanie z doradcą zawodowym

30 marca odbyły się w naszej szkole spotkania młodzieży klas II LO i III technikum z doradcą zawodowym Panią Aliną Urbańską. Były to spotkania informacyjne nt. „Ścieżki edukacyjne czyli co dalej po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej”.

Warsztaty – autoprezentacja

W miesiącach listopad – styczeń bieżącego roku szkolnego tegoroczni maturzyści wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Panią Alinę Urbańską z SzOK  „Kreator” w Chojnicach. Warsztaty te miały na celu przygotowanie uczniów do prezentacji własnej osoby zarówno na maturze ustnej jak i podczas czekających ich rozmów kwalifikacyjnych podczas starania się o pracę.

 

 

Wkrótce też uczniowie klas II i III LO oraz III i IV technikum wezmą udział w Targach Akademickich, dzięki którym młodzież zapozna się z ofertą wielu uczelni wyższych.

 

Przez pedagoga prowadzone są również w klasach I i II zajęcia pt. Poradnictwo zawodowe, ścieżki edukacyjne, poznanie siebie.

 

 

Absolwent na rynku pracy

W styczniu 2016r. wszyscy uczniowie klas maturalnych mieli możliwość skorzystania z oferty PUP w Chojnicach w zakresie warsztatów „Absolwent na rynku pracy. Otwarte dni Powiatowego Urzędu Pracy w Chojnicach”. Zdobyta na nich wiedza ułatwi im ewentualne poruszanie się na rynku pracy po ukończeniu szkoły.
W najbliższej przyszłości zainteresowani skorzystają też z oferty udziału w targach pracy organizowanych 15 kwietnia przez PUP w Chojnicach.

Pomorski Dzień Przedsiębiorczości

Dnia 19 listopada maturzyści Zespołu Szkół w Chojnicach, zainteresowani założeniem własnej działalności gospodarczej uczestniczyli w spotkaniach i wykładzie podczas „Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości”.

Uczniowie otrzymali informacje o możliwości przyznania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej.  Poznali zasady uruchomienia i prowadzenia mikroprzedsiębiorstw.

 

Spotkaniu z doradca zawodowym

W środę 18 listopada 2015 roku w auli szkoły rodzice i opiekunowie uczniów klas maturalnych mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z doradca zawodowym p. Aliną Urbańską z SzOK Kreator w Chojnicach. Podczas spotkania omówione zostały zagadnienia:

  • wybór kierunku studiów,
  • punkty i rekrutacja,
  • system boloński,
  • nowe kierunki studiów,
  • jeśli nie studia to co?

Uczestnicy spotkania mieli również okazję do indywidualnych konsultacji.

Skip to content