Dyktando o Pióro Filomatów

Dyktando o Pióro Filomatów

Dyktando o Pióro Filomatów 2023

,,We do not learn for school but for life”

14 kwietnia b.r. w auli LO im. Filomatów Chojnickich odbyła się 6. edycja międzyszkolnego konkursu ortograficznego języka angielskiego ,,Dyktando o Pióro Filomatów”. Do dyktanda zgłosiło się 16 uczniów z ostatnich klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas liceów i techników, nie tylko z Chojnic ale również z Tucholi i Czerska.

W tym roku przypada 400-lecie istnienia naszej szkoły, dlatego też tematem konkursu była szkoła, edukacja i historia, zarówno w części pisemnej jak i ustnej. Do tekstu dyktanda posłużyły łacińskie sentencje przetłumaczone na język angielski. Maksymy te zapisane na gzymsach w szkolnej auli są od wielu lat wskazówkami życiowymi dla uczniów i absolwentów.

Po części pierwszej konkursu, prowadzące konkurs Nicole Zgrzebniak i Kaja Starzyńska z klasy 2C LO zaprosiły uczestników i ich nauczycieli do obejrzenia filmowych nagrań angielskiej i amerykańskiej wersji konkursów literowania „Spelling Bee”.

 

Do drugiego etapu „Spelling Bee” zakwalifikowało się 10 finalistów:

Patryk Ławski i Amelia Szrajda, LO im. Filomatów Chojnickich

Noemi Baron, Katolickie LO im. R. Traugutta w Chojnicach

Oktawia Kobus, SP nr 1 im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach

Kacper Walczak i Olivia Wiśniewska, SP nr 7 w Chojnicach

Antonina Lamczyk i Michał Pióro, Akademia Sukcesu „Nasza Szkoła” Społeczna SP w Czersku

Marta Konieczna i Zofia Grycz, LO im. W. Pola w Czersku

Finaliści literowali słowa również związane tematycznie ze szkołą i edukacją.

Jury w składzie: Małgorzata Peplińska i Ewa Steinke, nauczycielki języka angielskiego, Grażyna Kuligowska, była nauczycielka j. angielskiego, której bardzo dziękujemy za pomoc, oraz podliczająca punkty Adrianna Borkowska z klasy 2C LO, zdecydowały o przyznaniu głównych nagród.

Trzecie miejsce zajęła Marta Konieczna a Noemi Baron zajęła drugie miejsce.

Najlepszą okazała się Zofia Grycz. To właśnie ona otrzymała tytuł I Mistrzyni Ortografii Angielskiej 6. Edycji Dyktanda o Pióro Filomatów oraz pióro ufundowane przez Zespół Szkół w Chojnicach.

Wice-dyrektorka ZS w Chojnicach, Anna Okuniewska pogratulowała najlepszym oraz wręczyła nagrody. Podziękowała organizatorom konkursu i zaprosiła do wzięcia udziału w następnych edycjach konkursu.

Wszyscy uczestnicy konkursu, otrzymali dyplomy i pamiątkowe długopisy ufundowane przez Towarzystwo Przyjaciół LO im. Filomatów Chojnickich.

Torby z logo konkursu oraz nagrody książkowe otrzymała dziesiątka finalistów. Zostały ufundowane przez Zespół Szkół w Chojnicach i osoby prywatne.

Na koniec szkolna fotografka Zuzanna Milewska z Technikum im. S. Bieszka zaprosiła wszystkich do wspólnego zdjęcia.

VI Edycja Konkursu Ortograficznego Języka Angielskiego

„Dyktando o Pióro Filomatów 2023”

Serdecznie zapraszamy uczniów:

 klas I liceum i technikum

oraz

 ostatnich klas szkoły podstawowej

W związku z 400-leciem istnienia naszej szkoły tematyką konkursu będzie:  

SZKOŁA – HISTORIA – EDUKACJA 

 

Aula LO im. Filomatów Chojnickich
w Chojnicach
piątek, 14 kwietnia 2023, godz. 10.00

Sponsorzy nagród:

Zespół Szkół w Chojnicach

Towarzystwo Przyjaciół LO im. Filomatów Chojnickich

‘STOP THE WAR’ w Dyktandzie o Pióro Filomatów 2022

W środę, 21 kwietnia b.r. w auli LO im. Filomatów Chojnickich odbyła się po dwóch latach przerwy, jubileuszowa V edycja międzyszkolnego konkursu ortograficznego języka angielskiego ,,Dyktando o Pióro Filomatów”. Do dyktanda zgłosiło się 28 uczniów z ostatnich klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas liceów i techników, nie tylko z Chojnic ale również z Tucholi, Brus i Charzyków.

Tematem tegorocznego konkursu był protest przeciw okrucieństwu wojny.

Pierwszą część dyktanda stanowiło napisanie usłyszanego wiersza i uzupełnienie tekstu piosenki.

Wiersz ‘Dear God, Calamity Again’ napisany w 1859 roku przez Ukraińskiego poetę Tarasa Szewczenko, a przetłumaczony na język angielski przez John’a Weir’a, został wybrany do 1-szej części konkursu. Drugim tekstem był protest song ‘Brothers In Arms’. Mark Knopfler, lider zespołu Dire Straits, napisał tę rockową balladę w 1985 roku zainspirowany konfliktem falklandzkim, bezsensownością i bólem wojny.

W czasie przerwy, prowadzące Wiktoria Kiedrowicz i Julianna Lewińska z kl. 3C LO zaprosiły uczestników razem z dopingującymi im nauczycielami, do obejrzenia historycznego nagrania z angielskiej i amerykańskiej wersji konkursów literowania „Spelling Bee”.

 

Do drugiego etapu „Spelling Bee” zakwalifikowało się 9 finalistów:

Jagoda Matthes i Krzysztof Pestka, SP nr 3 w Chojnicach

Noemi Baron, SP nr 7 w Chojnicach

Ssanna Dahlke i Aylin Gwizdała, II LO im. W. Andersa w Chojnicach

Konrad Pepliński, CNT w Chojnicach

Aleksandra Mynarczyk, Technikum im. S. Bieszka w Chojnicach

Marcelina Kiedrowska i Kacper Januszewski LO im. Filomatów Chojnickich

 

Słowa, które finaliści literowali w języku angielskim były częściowo związane z tematem konkursu.

W oczekiwaniu na wyniki po drugiej części konkursu widzowie i zawodnicy mieli okazję posłuchać uzdolnionych filomatów w krótkim artystycznym programie piosenkarskim. Zachwyciły angielskie piosenki wykonane przez Cyryla Drążkowskiego z kl. 2A akompaniującego sobie na fortepianie, a po nim wystąpiły brawurowo Małgorzata Szmaglinska z kl. 3A i Zofia Kosobucka z kl. 1E.

Jury w składzie: Grażyna Kuligowska, Małgorzata Peplińska oraz Ewa Steinke, nauczycielki języka angielskiego, zdecydowały o przyznaniu głównych nagród.

Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Mynarczyk, a Krzysztof Pestka zajął drugie miejsce.

Najlepszą okazała się Jagoda Matthes. To właśnie ona otrzymała tytuł I Mistrzyni Ortografii Angielskiej V Edycji Dyktanda o Pióro Filomatów oraz pióro ufundowane przez Zespół Szkół w Chojnicach.

Wice-dyrektor, Anna Okuniewska pogratulowała zwycięzcom oraz wręczyła nagrody. Podziękowała organizatorom konkursu i zaprosiła do wzięcia udziału w następnych edycjach konkursu.

Wszyscy uczestnicy konkursu jak i ich nauczyciele otrzymali dyplomy z rąk członkiń jury. Torby z logo konkursu otrzymała dziewiątka finalistów. Zostały ufundowane przez Zespół Szkół w Chojnicach, a nagrody książkowe przez osoby prywatne.

Na koniec Maja Gil z klasy 3E zaprosiła wszystkich do wspólnego zdjęcia.

 

Aula LO im. Filomatów Chojnickich
w Chojnicach
czwartek, 21 kwietnia 2022, godz. 10.30

 

Serdecznie zapraszamy na jubileuszową

V Edycję Konkursu

Ortograficznego Języka Angielskiego

„Dyktando o Pióro Filomatów”

Zapraszamy uczniów:

– klas I liceum i technikum

– ostatnich klas szkoły podstawowej

 

 

Więcej informacji na temat konkursu

Skip to content