Aktualności

O elektryczności w przyrodzie, atmosferze i przestrzeni okołoziemskiej 

Liczna grupa uczniów, zainteresowanych biologią i geografią, wzięła udział w pierwszym  

w tym roku wykładzie z cyklu „Czwartkowe spotkania z przyrodą” w Chocińskim Młynie. Tym razem gościem parku narodowego był p. dr Marek Kubicki z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk z Warszawy. Temat, którym z wielką pasją, zaangażowaniem i entuzjazmem dzielił się prelegent, dotyczył elektryczności w przyrodzie okołoziemskiej. Naukowiec wyjaśniał rolę ładunków elektrycznych oraz pól i prądów elektrycznych występujących w naturze. Omawiał ich wpływ na zmiany klimatu i występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Na koniec czekała nas niespodzianka. Dr Kubicki połączył się ze swoimi kolegami przebywającymi w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego, znajdującej się nad Zatoką Białego Niedźwiedzia w południowej części Spitsbergenu. Jeden z pracowników stacji opowiadał o aktualnie panujących tam warunkach, tj.: temperaturze, ilości śniegu, cofających się lodowcach. Wspomniał również  

o odwiedzinach niedźwiedzi. Dowiedzieliśmy się, że praca badawcza na takiej placówce trwa rok, a z pozyskiwanych wyników badań korzysta wiele placówek naukowych  

i meteorologicznych na świecie. 

Dyrekcji i pracownikom parku dziękujemy za miłe przyjęcie. Po przybyciu do Centrum Edukacji, jak zawsze czekała na nas, ciepła herbata/kawa i smaczne ciasteczka. 

Kolejne spotkanie odbędzie się będzie 21 marca. Wykład na temat: „Bóbr – gatunek zwornikowy” wygłosi dr hab. Adrian Zwolnicki, prof. UG. 

Uczniów chętnych do udziału w prelekcji prosimy o zgłaszanie się do p. Sylwii Sobieszczuk. Należy dostarczyć zgodę rodzica na wyjazd.  

Skip to content