Aktualności

Dajmy drzewom prawo!

Dnia 30 września 2022 roku udaliśmy się z klasami 1a i 3e do Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego w Chojnicach na seminarium naukowe dotyczące znaczenia drzew w przestrzeni zurbanizowanej.

Po pierwsze, drzewa to najdoskonalsze z istniejących maszyn, jakie mamy do dyspozycji w walce o dekarbonizację.

Po drugie, drzewa wspierają nas w coraz trudniejszej batalii o zasoby wodne. W obliczu zagrożenia suszą geologiczną priorytetem w Polsce winno być zatrzymywanie jak największej ilości wody. Każde drzewo jest w takiej sytuacji na wagę złota.

Po trzecie, na terenach zurbanizowanych drzewa chłodzą. Zamienianie ulic oraz placów w betonowe i kamienne wyspy ciepła jest w gruncie rzeczy działaniem zagrażającym zdrowiu i życiu obywateli.

Te trzy argumenty wystarczą, by zacząć myśleć o drzewach w inny niż dotąd sposób. Uważamy, że winniśmy traktować drzewa nie tylko jako tzw. zasób naturalny, ale także jako infrastrukturę krytyczną, od której istnienia zależy bezpieczeństwo państwa oraz obywateli. I w duchu takiego właśnie traktowania tworzyć nowe prawo oraz wszelkie regulacje dotyczące gospodarowania drzewami.

Skip to content