Aktualności

XXV „Kwietniowe Spotkania z Poezją”

Pegaz zagościł w naszej szkole

Relacja  z Jubileuszu XXV „Kwietniowych Spotkań z Poezją”

Przez ostatnie trzy dni – 20-22.04.2016 nasza szkoła żyła głównie poezją.

W środę i czwartek w auli odbywały się przesłuchania konkursowe kolejnej edycji „Kwietniowych Spotkań z Poezją”.

54 uczestników z różnych szkół naszego powiatu, ale i z Sępólna, Tucholi, czy Stobna prezentowało się w dwóch kategoriach: Interpretacja i Poezja Śpiewana. Jak zwykle występom konkursowym towarzyszyła wyjątkowa konferansjerka, czyli  scenki kabaretowe przygotowane przez uczniów naszej szkoły. W tym roku ich akcja rozgrywała się w …Ministerstwie Szczęścia.

Nie zabrakło imprez towarzyszących. W środę mieliśmy ogromną przyjemność i zaszczyt gościć  na spotkaniu  autorskim panią Łucję Gocek, naszą chojnicką poetkę, której wiersze przeczytały Oliwia, Melania i Adrianna.

Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 22.04. w wyjątkowej atmosferze. Tego dnia obchodziliśmy uroczysty jubileusz Kwietniowych – 25 – lecie, na który przyjechali również dawni organizatorzy i laureaci konkursu. Na scenie zaprezentowała się z minirecitalem poezji śpiewanej Martyna Ohnesorge, absolwentka Filomatów i laureatka Kwietniowych, a obecnie studentka edukacji muzycznej pisząca pracę licencjacką o naszym konkursie. Mieliśmy okazję przedstawić pomysłodawczynię konkursu – Karolinę Szlachcikowską – Wolińską, poprzednie organizatorki – panie Grażynę Michnę i Ewę Flieger oraz autorów rysunków Pegaza, które zdobiły pierwsze biuletyny Kwietniowych: Katarzynę Krysiak – Kołatkę i Dawida Szczepańskiego. Nastąpiło również otwarcie wystawy fotograficznej „25 twarzy Kwietniowych” przygotowanej przez p. Bernadetę Kak i siostrę Vianney’ę, która prezentuje różne sytuacje z dawnych edycji konkursu i osoby z nim związane.

W auli przygotowano także wystawę wydawanych przez 25 lat biuletynów i tomików poezji pt. „Kuszenie Pegaza”, w których co roku publikujemy utwory laureatów w kategorii Spotkania twórców – młodych poetów i prozaików oraz wystawę plakatów nadesłanych na konkurs plastyczny.

Widzowie mogli też wysłuchać wykonanej  po raz pierwszy publicznie „Ballady kwietniowej” napisanej specjalnie na tę uroczystość przez dawnych Kwietniowców: Tomasza Szymczaka i Ireneusza Drobińskiego. Zaśpiewał ją zespół „Qrtyna”, który w ciągu tych lat wielokrotnie gościliśmy na naszej scenie. Poprzednie edycje konkursu wspominali dawni organizatorzy – Wojtek Zygmański (autor m.in. oficjalnej strony Kwietniowych – www.kwietniowe.org) oraz Przemek Singer, który przyniósł upominki – okolicznościowe świece i naklejki oraz baner.

Na scenie pojawił się też nasz absolwent, Patryk Wrycza, który brawurowo wykonał monodram oparty na fragmentach dramatu W. Szekspira pt. „Poskromienie złośnicy”. Część jubileuszowo – wspomnieniową zakończył wielokrotnie nagradzany na Kwietniowych zespół „Staccatto”, kierowany przez absolwentkę Agnieszkę Mrozek – Gliszczyńską – Mikołajczyk, który wykonał utwór „Desiderata”.

W drugiej części wieczoru zostały ogłoszone wyniki tegorocznego konkursu, a laureaci mieli okazję zaśpiewać lub wyrecytować jeden z prezentowanych utworów. Wyniki konkursu publikujemy w oddzielnym pliku.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie naszego jubileuszu i zapraszają na kolejne już XXVI „Kwietniowe Spotkania z Poezją” w przyszłym roku.

Joanna Glaza

Skip to content