Aktualności

III Chojnicki Marsz Powstańców Styczniowych

Po raz kolejny gmach chojnickiego liceum stał się początkiem wymarszu. Przed 160. laty sześcioro chojnickich gimnazjalistów, Franciszek Bonin,  Andrzej Borne, Korneli Lipiński, Antoni Muchowski, Ignacy Przytarski i Ignacy Rogalla, opuścili szkołę, by przyłączyć się do powstania styczniowego. Pamięć o ich patriotycznej postawie podtrzymują pamiątkowe tablice wmurowane w auli szkoły. W sobotę 13 stycznia br. o godz. 12.00 uczestnicy III Chojnickiego Marszu Powstańców Styczniowych spotkali się na dziedzińcu liceum, by przypomnieć to historyczne wydarzenie.

W trakcie apelu rys historyczny przedstawił p. Bogdan Kuffel, organizację marszu i zasady omówił komendant marszu p. Mariusz Moga, natomiast pełniący funkcję członka Zarządu Powiatu Chojnickiego p. Stanisław Skaja życzył wszystkim uczestnikom powodzenia i gratulował postawy. 11-kilometrowa trasa wiodła poprzez Lasek Miejski, gdzie zapalone zostały znicze pod tablicą upamiętniającą pierwsze ofiary nazistowskiego terroru w tym zamordowanego ucznia chojnickiego gimnazjum Wojciecha Schreibera. Dalej przez pola i lasy należało dotrzeć do wyłuszczarni nasion w Klosnowie. W orientacji pomogły mapy przygotowane przez organizatorów.

Na zakończenie na wszystkich czekał poczęstunek i wspólne ognisko.

Szkołę reprezentowali członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej.

Organizatorem marszu było Bractwo Strzeleckie im. Józefa Klemensa Piłsudskiego w Chojnicach.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Chojnickiego p. Marek Szczepański.

O. Buchwald

Skip to content