Aktualności

Klub Historyczny im. Armii Krajowej

W LO im. Filomatów Chojnickich rozpoczął działalność klub historyczny. Jego ideą jest podtrzymywanie tradycji patriotycznych poprzez poznawanie dziejów najnowszych, w szczególności działalności niepodległościowej.

Uroczystą inaugurację działalności klubu zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: członek Zarządu Głównego p. Piotr Kurek oraz przewodniczący Okręgu Pomorskiego p. prof. Jerzy Grzywacz.

Wśród gości nie zabrakło również gości: przedstawiciela IPN dr Marka Szymaniaka, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego p. Ireny Laski, prezes Klubu Historycznego przy Gminazjum nr 2 w Toruniu p. Alicji Brożek, prezesa stowarzyszenia „CIS” Męcikał p. Wojciecha Derewieckiego oraz wiceprezesa p. Romana Kwasigrocha.

Uroczystość przygotowali uczniowie klubu historycznego i druhowie 42 WDH im. Wicka Frelichowskiego. Natomiast członkowie stowarzyszenia „Cis” wypożyczyli posiadane eksponaty. Nie zabrakło również okazji do wspólnego śpiewania dzięki p. Grażynie Szumskiej.

Członkowie klubu stawiają sobie za cel upowszechnianie wiedzy o bohaterach polskiego podziemia poprzez: organizację sesji klubowych, czynne uczestnictwo w akcjach i spotkaniach organizowanych przez ŚZŻAK, rozwijanie współpracy z krajowymi i zagranicznymi instytucjami i stowarzyszeniami historycznymi.

W skład Zarządu klubu wchodzą: Prof. Jerzy Grzywacz – honorowy prezes klubu, dr Marek Szymaniak – honorowy członek zarządu, Olgierd Buchwald – prezes, Magdalena Młynarska – wiceprezes, Radosław Łączkowski – sekretarz, Marta Loll – skarbnik, Bogdan Kuffel – członek zarządu.

 

**

Linki do artykułów:

http://czas.tygodnik.pl/a/klub-ak-w-starym-ogolniaku-galeria

http://chojnice24.pl/artykul/23427/przy-starym-ogolniaku-powstal-klub-historyczny-im-armii-krajowej/

http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Klub-wciaz-zywej-historii/17205

 

 

Skip to content