Aktualności

‘STOP THE WAR’ w Dyktandzie o Pióro Filomatów 2022

W środę, 21 kwietnia b.r. w auli LO im. Filomatów Chojnickich odbyła się po dwóch latach przerwy, jubileuszowa V edycja międzyszkolnego konkursu ortograficznego języka angielskiego ,,Dyktando o Pióro Filomatów”. Do dyktanda zgłosiło się 28 uczniów z ostatnich klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas liceów i techników, nie tylko z Chojnic ale również z Tucholi, Brus i Charzyków.

Tematem tegorocznego konkursu był protest przeciw okrucieństwu wojny.

Pierwszą część dyktanda stanowiło napisanie usłyszanego wiersza i uzupełnienie tekstu piosenki.

Wiersz ‘Dear God, Calamity Again’ napisany w 1859 roku przez Ukraińskiego poetę Tarasa Szewczenko, a przetłumaczony na język angielski przez John’a Weir’a, został wybrany do 1-szej części konkursu. Drugim tekstem był protest song ‘Brothers In Arms’. Mark Knopfler, lider zespołu Dire Straits, napisał tę rockową balladę w 1985 roku zainspirowany konfliktem falklandzkim, bezsensownością i bólem wojny.

W czasie przerwy, prowadzące Wiktoria Kiedrowicz i Julianna Lewińska z kl. 3C LO zaprosiły uczestników razem z dopingującymi im nauczycielami, do obejrzenia historycznego nagrania z angielskiej i amerykańskiej wersji konkursów literowania „Spelling Bee”.

Do drugiego etapu „Spelling Bee” zakwalifikowało się 9 finalistów:

Jagoda Matthes i Krzysztof Pestka, SP nr 3 w Chojnicach

Noemi Baron, SP nr 7 w Chojnicach

Ssanna Dahlke i Aylin Gwizdała, II LO im. W. Andersa w Chojnicach

Konrad Pepliński, CNT w Chojnicach

Aleksandra Mynarczyk, Technikum im. S. Bieszka w Chojnicach

Marcelina Kiedrowska i Kacper Januszewski LO im. Filomatów Chojnickich

Słowa, które finaliści literowali w języku angielskim były częściowo związane z tematem konkursu.

W oczekiwaniu na wyniki po drugiej części konkursu widzowie i zawodnicy mieli okazję posłuchać uzdolnionych filomatów w krótkim artystycznym programie piosenkarskim. Zachwyciły angielskie piosenki wykonane przez Cyryla Drążkowskiego z kl. 2A akompaniującego sobie na fortepianie, a po nim wystąpiły brawurowo Małgorzata Szmaglinska z kl. 3A i Zofia Kosobucka z kl. 1E.

Jury w składzie: Grażyna Kuligowska, Małgorzata Peplińska oraz Ewa Steinke, nauczycielki języka angielskiego, zdecydowały o przyznaniu głównych nagród.

Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Mynarczyk, a Krzysztof Pestka zajął drugie miejsce.

Najlepszą okazała się Jagoda Matthes. To właśnie ona otrzymała tytuł I Mistrzyni Ortografii Angielskiej V Edycji Dyktanda o Pióro Filomatów oraz pióro ufundowane przez Zespół Szkół w Chojnicach.

Wice-dyrektor, Anna Okuniewska pogratulowała zwycięzcom oraz wręczyła nagrody. Podziękowała organizatorom konkursu i zaprosiła do wzięcia udziału w następnych edycjach konkursu.

Wszyscy uczestnicy konkursu jak i ich nauczyciele otrzymali dyplomy z rąk członkiń jury. Torby z logo konkursu otrzymała dziewiątka finalistów. Zostały ufundowane przez Zespół Szkół w Chojnicach, a nagrody książkowe przez osoby prywatne.

Na koniec Maja Gil z klasy 3E zaprosiła wszystkich do wspólnego zdjęcia.

Skip to content