Wielki Jubileusz „Kwietniowych Spotkań z Poezją” już za nami

Kto nie był, niech żałuje. Przez cztery dni nasza aula dostała się pod skrzydła Pegaza za sprawą obchodzonego właśnie w tym roku jubileuszu 30- lecia konkursu „Kwietniowe Spotkania z Poezją”.

Jak co roku przez dwa dni odbywały się przesłuchania konkursowe oceniane przez jury w składzie: Maria Eichler, Anna Buchwald, Joanna Glaza i Michał Leszczyński. Towarzyszyły im scenki kabaretowe (specyficzna forma konferansjerki) przygotowane samodzielnie przez naszych uczniów. Tym razem miejscem akcji było MUZEUM, które szczególnie nocą okazywało się być zaskakujące, głownie za sprawą jednego Franka – dzieciaka, który odłączył się od wycieczki szkolnej i nacisnął przycisk i… ożyły eksponaty, stąd na scenie co jakiś czas pojawiały się biegające dinozaury, przelatywał pterodaktyl, rycerze toczyli bitwy na miecze i… poduszki, a gość z „Security” próbował opanować ten bałagan i … silny głód. Ten szalony korowód postaci i sytuacji udowodnił jak utalentowani i pomysłowi są nasi uczniowie.

W czwartek 20 kwietnia na widzów czekała dodatkowa atrakcja – w ramach tzw. „Imprezy towarzyszącej” odbył się koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Mai i Nadii Czarneckich. Piękne głosy połączyły się z pięknem dźwięków gitar i fortepianu. Widownia gromkimi oklaskami nagrodziła laureatki konkursu sprzed 4 lat.

Mimo pięknej pogody w piątkowe popołudnie publiczność tłumnie przybyła do auli, aby posłuchać werdyktu jury. Nie było ograniczeń wiekowych ani wśród nagrodzonych, ani wśród widzów (na sali pojawił się nawet widz w wózku dziecięcym). Z okazji jubileuszu na prośbę dawnych uczestników stworzona została nowa kategoria, tzw. OPEN, w której mogły się zgłaszać także osoby dorosłe. Jury uznało, że ci uczestnicy reprezentowali tak wysoki i jednolity poziom, że przyznało cztery równorzędne nagrody.

Ogłoszenie wyników konkursu poprzedził występ laureatów XXIII „Kwietniowych Spotkań z Poezją” – zespołu pn. „Hobbity” z Katolickiego LO w Chojnicach. Była to zapowiedź Gali Jubileuszowej, która odbyła się w sobotę i zgromadziła dawnych uczestników oraz organizatorów i konferansjerów, którzy w prawdziwie poetyckim klimacie pełnym wzruszeń, ale także śmiechu wspominali swój udział w tej imprezie. Na scenie dominowały piosenki Starego Dobrego Małżeństwa, chociaż nikt z występujących nie uzgadniał tego repertuaru. W trakcie spotkania odsłonięto upamiętniającą jubileusz tablicę, która wkrótce zawiśnie na korytarzu I piętra szkoły koło sali 53 (fundatorami są dawni Kwietniowcy- Eugenia Majewska, Marika Chlebowicz, Gabrysia Zegarek, Agata Szark, Dariusz Buczek ks. Tomasz Mizyk i Przemysław Singer) oraz zaprezentowano wystawę pt. „Na skrzydłach Pegaza” zawierającą zdjęcia, tomiki „Kuszenie Pegaza”, biuletyny z wszystkich edycji konkursu, wycinki z gazet, dyplomy, plakietki, znaczki i rysunki Pegaza oraz karykatury członków jury i organizatorów stworzone w czasie międzyszkolnego konkursu w grudniu. Wśród eksponatów znalazła się także praca magisterska o „Kwietniowych” napisana przez naszą absolwentkę Barbarę Matyszewską, a nosząca tytuł „ Walory edukacyjne „Kwietniowych Spotkań z Poezją” ( kto chce poczytać, jak powstawały Kwietniowe i jaki przebieg niegdyś miały, może zajrzeć do naszej biblioteki, w której przechowywane są eksponaty). Wystawę przygotowali państwo Małgorzata i Przemysław Singerowie, też dawni „Kwietniowcy”.

Uczestnicy spotkania po latach byli świadkami promocji specjalnie na tę okoliczność wydanej publikacji zawierającej wspomnienia, zdjęcia i wiersze, a zatytułowanej „Moje Kwietniowe”. Przepięknie wydany tomik będzie piękna pamiątką tej niezwykłej uroczystości.

Na zakończenie tej relacji niedoskonale usiłującej oddać wielość cudownych poetyckich przeżyć, których doświadczyli widzowie i uczestnicy tegorocznej edycji konkursu, pozostaje już tylko załączyć wyniki i zaprosić na następny rok. Do zobaczenia na XXXI Kwietniowych.

Lista organizatorów- konferansjerów:

Natalia Miłaszewska

Dominik Szczęsny

Małgorzata Szmaglińska

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

KATEGORIA TWÓRCZOŚĆ WŁASNA

POEZJA