AktualnościDziałalność TPLO

XVII edycja  „Ogniska pokoleń” za nami

Kolejna edycja Ogniska Pokoleń, jak co roku, zgromadziła w auli absolwentów i sympatyków  liceum.

Uroczystość otworzył Krzysztof Bigus, prezes Towarzystwa Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich, który przedstawił doroczne działania towarzystwa. Następnie zebrani wysłuchali wykładu profesora Włodzimierza Jastrzębskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Bohaterem wystąpienia  był absolwent liceum Leon Janta Połczyński. Pochodził z powiatu tucholskiego i żył na przełomie XIX i XX w. Pięciokrotnie sprawował funkcję ministra w rządach II RP, był lokalnym działaczem i członkiem Narodowej Demokracji. Rok 2017 został ogłoszony rokiem jego pamięci.

Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie absolwentki naszego liceum,  profesor Beaty Stachowiak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która przybliżyła słuchaczom sylwetki braci Panske, uczęszczających do naszej szkoły w  I poł. XX w.

Miłym akcentem tegorocznego Ogniska był podarunek  Romana Krefta w postaci własnoręcznie wykonanej rzeźby Chrystusa.

Na zakończenie uroczystości  w Galerii Wielkich zawisł nowy portret, Leona Janty Połczyńskiego.

Skip to content