Aktualności

„Zatrzymanie” – wystawa Anny Eichler, absolwentki LO im. Filomatów Chojnickich

W Chojnickim Centrum Kultury możemy zobaczyć obrazy Anny Eichler, naszej absolwentki, która maturę zdawała w 1998 roku. Wystawa została zorganizowana w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2019.

 

Anna Eichler, malarka urodzona w Chojnicach ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa i specjalizuje się w malarstwie na płótnie, ale tworzy też prace na papierze, grafiki, a wraz z kobiecą grupą muralową Redsheels maluje murale. Malowała, m.in. murale Davida Bowie’go i Kory w Warszawie.  Prowadzi również zajęcia dla studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i Warszawskiej Szkoły Fotografii Mariana Schmidta.

 

Jak czytamy w katalogu, artystka mówi:

„ (…), ja maluję, „żeby stworzyć pewnego rodzaju aktywną pustkę – rozerwać strumień komunikatów wizualnych, który nas zalewa, potencjalną przestrzenią dla kontemplacji i zatrzymania. Interesuje mnie patrzenie i dostrzeganie tego, co jest. I tworzenie obrazów, które bez poświęcenia im dłuższej chwili, nie dadzą się tak naprawdę zobaczyć.

Przez kilka lat przyjeżdżałam do Funki niedaleko Chojnic i malowałam zawsze w tym samym miejscu. Pierwszego roku zobaczyłam biały deszcz i zielony deszcz. Drugiego roku – lustrzane zachody słońca jak atramentowe plamy z testu Rorschacha. W kolejnych latach po raz pierwszy zobaczyłam kruka, stado trzystu kormoranów, chmurę, która rozszczepia światło jak pryzmat, mgłę podnoszącą się z jeziora…

Ten sam widok, znany na pamięć, ciągle inny – oczywiste kolory, które przez długie patrzenie odkrywają swoją złożoną naturę. Punkt wyjścia – pejzaż. Punkt przejściowy – zestawienia. Ostatnia prosta – mikrofragment, odcienie, ton, pustka.

Chojnicka wystawa mojego malarstwa „Zatrzymanie” prezentuje właśnie ten proces i jest wstępem do większego projektu, który obejmie również inne media.”

 

Prace Anny Eichler można oglądać do 9 czerwca 2019.

 

Skip to content