Aktualności

Angielskie dyktando po raz trzeci u Filomatów

We wtorek, 27 marca w auli LO im. Filomatów Chojnickich odbyła się trzecia edycja międzyszkolnego konkursu ortograficznego języka angielskiego ,,Dyktando o Pióro Filomatów 2018”. W zmaganiach wystartowało 24 uczestników – uczniowie klas trzecich gimnazjów (5 gimnazjalistów) oraz pierwszych liceów z regionu chojnickiego (19 licealistów).

Pierwszym etapem konkursu było dyktando. Uczestnicy napisali usłyszany krótki angielski tekst z przemowy  pochwalnej na cześć zmarłej Księżnej Diany w 1997 roku (The Earl of Spencer’s Eulogy to Diana, Princess of Wales (1961-1997).

  Drugi tekst był dopełneniem pierwszego.  Uczniowie usłyszeli znaną piosenkę skomponowaną  przez Eltona Johna „Goodbye England’s Rose” (Candle in the Wind) właśnie po śmierci i na cześć Księżnej. Zadaniem było uzupełnienie tekstu 20-ma wyrazami.

W czasie przerwy widzowie i sami zawodnicy mieli okazję, między innymi, podziwiać uczniów LO im. Filomatów Chojnickich w bogatym programie artystycznym. Wystąpiły Julia Swierczewska, Weronika Sucharska, Maria Kiedrowska i Anna Jażdżewska, które zaśpiewały piosenki angielskie. Uczennice klasy 1c LO Weronika Rakowska oraz Klaudia Gruchała   popisały się swoim kunsztem tanecznym i wykonały piękny taniec do muzyki ze znanego filmu „Gwiazd naszych wina” opartego na książce Johna Greena.

Inną ortograficzną atrakcją w czasie oczekiwania na wyniki były zabawy słowne z anagramami, homofonami i najczęściej popełnianymi błędami ortograficznymi w języku angielskim. Tę część przygotowali uczniowie kl. 1c, Zuzanna Szczepańska oraz Arkadiusz Dolina, którzy stwierdzili, że publiczność i uczestnicy dobrze się bawili. Publiczność miała również okazję obejrzeć historyczne nagrania z angielskiej i amerykańskiej wersji konkursów literowania „Spelling Bee”.

Po ogłoszeniu wyniku pierwszego etapu 10 finalistów zakwalifikowało się do drugiej tury. Tym razem zawodnicy mieli za zadanie przeliterować wyrazy w języku angielskim, których trudność wzrastała z każdą rundą.

Trzecie miejsce przyznano Ewie Piotrowskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Ogólnokształcących  im. St. Czarnieckiego w Człuchowie. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Gostomczyk z LO im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach.

Wygrała uczennica  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Ogólnokształcących  im. St. Czarnieckiego w Człuchowie, Julia Lipska i otrzymała tytuł I Mistrzyni Ortografii Angielskiej.

Pani dyrektor M. Gierszewska pogratulowała zwyciężczyni i wręczyła główną nagrodę – pióro ufundowane przez Zespół Szkół w Chojnicach.

Nagrody książkowe dla trójki zwycięzców i torby z logo konkursu zostały ufundowane przez Towarzystwo Przyjaciół LO im. Filomatów Chojnickich,  Gazetę Pomorską, firmę Topcar z Chojnic, oraz osoby prywatne.

Prowadzące konkurs Julia Sokal i Ania Aubrecht Prądzyńska  zakończyły konkurs zapraszając wszystkich do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Skip to content