Aktualności

Nowości biblioteki

Drodzy Czytelnicy

Podczas wyzwań, jakie przyniósł poprzedni rok, książki udowadniały, że niosą pociechę i odskocznię od codziennych problemów. W tym Nowym 2021 Roku niech dopisuje Wam zdrowie i niech Wam się darzy. Niech spełnią się Wasze marzenia, nie tylko te książkowe. I oby nadchodzący rok przyniósł Wam mnóstwo literackich zachwytów, niewiele rozczarowań i sporo niespodzianek.

Zaczytanego Roku 2021 życzy biblioteka szkolna.

Nowości książkowe znajdujące się w bibliotece szkolnej:

  1. „Czuły narrator” Olga Tokarczuk – Wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości i opowieść o współczesnym świecie – pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana mowa noblowska.
  2. „Upadek Gondolinu” J. R. R. Tolkien – Przedstawiona w niej historia rozgrywa się tysiące lat przed wydarzeniami opisanymi we Władcy Pierścieni i opisuje losy elfickiego królestwa Gondolin, obleganego przez armię Morgotha. Powieść powstała najprawdopodobniej na początku 1917 roku w Great Haywood w Staffordshire w czasie rekonwalescencji Tolkiena po bitwie nad Sommą. W swoich pamiętnikach pisał, że „Upadek Gondolinu” był „pierwszą prawdziwą opowieścią” o Śródziemiu. To w niej po raz pierwszy pojawili się orkowie, smoki i Barlogowie. Wydanie zawiera różne wersje tekstu, a także opracowanie przedstawiające kontekst i odwołania do innych dzieł Tolkiena.
  3. „Normalni ludzie” Sally Rooney – Sally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, w „Normalnych ludziach” opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane, zhierarchizowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć. Rooney udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa.
  4. „Praca wymarzona” Sylwia Konik, Justyna Wydra. Jest to poradnik dla osób szukających lub zamierzających szukać pracy, ale… nie „po prostu pracy”. Została napisana przez praktyków tego trudnego tematu — rekruterkę oraz weterankę rynku. Dzięki temu daje do ręki wiele narzędzi… a poza tym jest szczera. Pozwala spojrzeć na temat szukania nowego zajęcia z różnych punktów widzenia — pracodawcy, pracownika i rekrutera. Poprowadzi przez kolejne etapy poszukiwań, podpowie, jak działać, by znaleźć tę jedyną, wymarzoną… Nie podano jednak gotowych recept, raczej różne drogi do osiągnięcia sukcesu na naszym nie najłatwiejszym rynku pracy.


Natalia Grabowska

Skip to content