Aktualności

Październikowe formy aktywności przyrodniczej

Wycieczka uczniów klasy I B do Parku Narodowego Bory Tucholskie

13 października młodzież z klasy biologicznej uczestniczyła w wycieczce. Po leśnych zakątkach Parku Narodowego Bory Tucholskie oprowadzał nas przewodnik. W blasku jesiennego słońca wędrowaliśmy urokliwą niebieską ścieżką dydaktyczną „Piła-Młyn”. Leśną wyprawę zakończyliśmy ogniskiem.

Razem dla pszczół

W sobotę 22 października wraz z Alarmem dla klimatu, Towarzystwem pszczelarzy, społecznością lokalną i innymi wolontariuszami, włączyliśmy się w akcję sadzenia drzew i krzewów miododajnych, które są pożyteczne dla pszczół. Były to rośliny z rodzajów: dęby, klony, lipy, śnieguliczki, amorfy, wierzby, głogi i inne. Miejscem przedsięwzięcia były Gockowice.

O wpływie zmian klimatu na różne gatunki roślin

26 października w siedzibie Parku Narodowego Bory Tucholskie miał miejsce kolejny wkład z cyklu „Czwartkowe spotkania z przyrodą”. Liczną – 20 osobową grupą, udaliśmy się do Chocińskiego Młyna na spotkanie z p. dr hab. inż. Szymonem Jastrzębskim, który przedstawił wykład pt. ”Kaskada niepewności czyli o nasionach w antropocenie”. Czy za kilkadziesiąt lat w naszych lasach nadal będą rosły brzozy i świerki? Czy może lepiej będą się u nas czuły dęby i lipy, czyli te gatunki, które mają wyższe optima temperaturowe? To zagadnienia, które były poruszane na spotkaniu. Na wykładzie można się było dowiedzieć, jaki wpływ mają zmiany klimatu na różne gatunki roślin.

Kolejny wykład pt. “Żywe Muzeum Przyrody – Wielkopolski Park Narodowy” odbędzie się 24 listopada. Zgłoszenia osób chętnych do udziału przyjmuje p. Sylwia Sobieszczuk.

Skip to content