Aktualności

 Statua Wolności i Lennon w Dyktandzie o Pióro Filomatów

W środę, 20 marca w auli LO im. Filomatów Chojnickich odbyła się czwarta  edycja międzyszkolnego konkursu ortograficznego języka angielskiego ,,Dyktando o Pióro Filomatów”. W zmaganiach wystartowało 25 uczestników – 11 uczniów klas pierwszych liceów, 4 uczniów klas trzecich gimnazjów oraz 10 uczniów klas ósmych szkół podstawowych.

Pierwszą część konkursu stanowiło napisanie dwóch usłyszanych tekstów. W tym roku uczniowie napisali angielski tekst o jednym z amerykańskich symboli „The Statue of Liberty”.  Drugi tekst tematycznie był związany z pierwszym fragmentem dyktanda. Uczniowie uzupełnili tekst usłyszanej bardzo znanej piosenki skomponowanej w  ubiegłym wieku (!) przez John’a Lennon’a, legendarnego członka zespołu rockowego The Beatles.  Jego piosenka – ikona  „Imagine” do dziś  jest ‘modlitwą’ nawołującą o pokój i wolność.

W czasie pierwszej przerwy w oczekiwaniu na wyniki pierwszej rundy uczennice klasy I przygotowały ortograficzne atrakcje. Były nimi zabawy słowne z anagramami, homofonami i najczęściej popełnianymi błędami ortograficznymi w języku angielskim. Oliwia Babińska oraz Natalia Stoltman stwierdziły, że publiczność i uczestnicy dobrze się bawili. Uczniowie  mieli również okazję obejrzeć historyczne nagrania z angielskiej i amerykańskiej wersji konkursów literowania „Spelling Bee”.

Po ogłoszeniu wyniku pierwszego etapu 7 finalistów zakwalifikowało się do drugiej tury. Tym razem zawodnicy mieli za zadanie przeliterować wyrazy w języku angielskim, których trudność wzrastała z każdą rundą.

W oczekiwaniu na wyniki po drugiej rundzie widzowie i zawodnicy mieli okazję podziwiać uzdolnienych filomatów w bogatym programie artystycznym: tanecznym i piosenkarskim.   Wiktoria Żmudzka, Julia Lepak, i Nikodem Czajkowski pięknie zaśpiewali piosenki angielskie i amerykańskie akompaniując sobie na fortepianie i gitarze. Weronika Rakowska razem z Pawłem Kiedrowskim wykonali  nowoczesny taniec  popisując  się swoim kunsztem tanecznym.  Natomiast Maksymilian Wilk świetnie zaprezentował się grając na saksofonie znane kawałki amerykańskiego jazzu.

Jury w składzie: Iwona Dampc z Gimnazjum nr 1 w Chojnicach, Grażyna Kuligowska oraz Ewa Steinke z Zespołu Szkół w Chojnicach, nauczycielki języka angielskiego zdecydowały o przyznaniu głównych nagród.

Trzecie miejsce zajęła Agata Warsińska z Gimnazjum nr 2 w Chojnicach. Drugie miejsce przyznano Julii Czapiewskiej z LO im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach.  Nagrody i dyplomy dla nich  zostały wręczone przez Olgierda Buchwalda,  wice-dyrektora Zespołu Szkół w Chojnicach.

Wygrał uczeń Zespołu Szkolno –Przedszkolnego nr 3 w Chojnicach, Piotr Drobiński i to właśnie on otrzymał tytuł I Mistrza Ortografii Angielskiej.  Gratulujemy!

Krzysztof Bigus, prezes Towarzystwa Przyjaciół LO im. Filomatów Chojnickich, pogratulował zwycięzcy i wręczył pióro ufundowane przez towarzystwo.

Wszyscy uczestnicy konkursu jak i ich nauczyciele otrzymali dyplomy z rąk członkini jury, Grażyny Kuligowskiej.

Nagrody książkowe dla trójki zwycięzców zostały ufundowane przez wydawnictwa edukacyjne Macmillan i Pearson, osoby prywatne, a  torby z logo konkursu przez firmę Topcar z Chojnic.

Do wspólnego zdjęcia zaprosiła Magda Ejsmont z kl. 2d.

Prowadzące konkurs Julia Sokal i Aleksandra Karasiewicz, filomatki z kl. 2b podziękowały organizatorom i fundatorom i zaprosiły do wzięcia udziału w następnej edycji konkursu.

Do zobaczenia za rok!

 

 

A to wyniki konkursu:

 

Miejsce Imię i nazwisko Szkoła Punkty

(35max.)

Dyktando

Punkty

(33 max.)

Część ustna

Razem

(68 max.)

I Piotr Drobiński Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3

w Chojnicach

15 31 46
II Julia Czapiewska LO im Filomatów Chojnickich w Chojnicach 13 27 40
III Agata Warsińska Gimnazjum nr 2 w Chojnicach

 

9 29 38
IV Eryk Wiczanowski Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II

w Chojnicach

13 24 37
V Maksymilian Tachasiuk Gimnazjum nr 2 w Chojnicach

 

9 27 36
VI Wiktoria Chylewska Katolicka Szkoła Podstawowa im. P. Dunina w Chojnicach 9 24 33
VII Robert Walkowski Szkoły Podstawowa  im. Jarosza Hieronima Derdowskiego nr 5 w Chojnicach 9 19 28

 

Skip to content