AktualnościSukcesy uczniów

SUKCES DOMINIKI NA OLIMPIADZIE Z POLSKIEGO

W Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego wystartowała po raz pierwszy i od razu z powodzeniem.

Dominika Kąkolewska, uczennica klasy III C naszego liceum przeszła do etapu okręgowego i w lutym pojedzie do Gdańska, aby próbować swoich sił w LIII edycji olimpiady.

Czy humanistkę może zainteresować postęp technologiczny? To zależy, jakie jego aspekty będzie się rozpatrywać. Dominika napisała pracę, w której zastanawiała się nad związkiem między  rozwojem techniki a emancypacją. Gdy studiuje się literaturę dotyczącą zmian cywilizacyjnych i towarzyszących im zmian socjologicznych, dostrzec można, jak w małym stopniu  postęp technologiczny poprawił sytuację kobiet. Pisały o tym m. in. Wirginia Wolf („Własny pokój”), Margaret Atwood („Opowieść podręcznej”), czy koreańska autorka – Cho Nam-Joo („Kim Jiyoung. Urodzona w 1982„).  Trzy punkty widzenia, trzy perspektywy czasowe, ale jeden wniosek – misja wyzwolenia kobiet jeszcze nie zakończyła się sukcesem, ale literatura pozwala żywić nadzieję na lepszą przyszłość.

Gratulujemy Dominice i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekunką uczennicy jest p. Joanna Glaza.

Skip to content