Aktualności

Warsztaty geograficzne w Błękitnej Szkole   

W połowie maja mieliśmy przyjemność wziąć udział w warsztatach geograficznych w Błękitnej Szkole przy Nadmorskim Parku Krajobrazowym we Władysławowie. Nad morze wyruszyliśmy pociągiem w poniedziałek rano. Zamieszkaliśmy przy NPK. Już pierwszego dnia uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach pt. „Wycieczka w epokę lodowcową”, którą prowadziła p. A. Peichert. Były to ćwiczenia stacjonarno-terenowe. Warsztaty w budynku trwały około dwóch godzin, następnie wyruszyliśmy na plażę, aby poznać warstwy i strukturę klifu.  

Kolejnego dnia odbyła się wycieczka autokarowa po Ziemi Puckiej. Zwiedziliśmy Lisi Jar, Rozewie, Gwiazdę Północy – najbardziej wysunięty na północ punkt w Jastrzębiej Górze, pałac i park w Krokowej. Mieliśmy również możliwość obejrzenia terenów po niedoszłej elektrowni atomowej w Żarnowcu: elektrownię szczytowo-pompową, zbiornik górny elektrowni i olbrzymie rury łączące je z jeziorem. Zwiedziliśmy też Groty Mechowskie, czyli formy utworzone przez wodę wypłukującą miękki materiał i pozostawiającą kolumny z bardziej odpornego piaskowca. Po powrocie odbył się wykład pt. “Sowy Pomorza” prowadzony przez p. J.Szulc. Po prelekcji mieliśmy wyjątkową okazję prowadzić badania wypluwki różnych gatunków sów, dzięki czemu dowiedzieliśmy wiele na temat preferencji pokarmowych tych ptaków. 

W środę rano wysłuchaliśmy wykładu pt. “Charakterystyka środowiska przyrodniczego NPK”. Przed południem wzięliśmy kurs na Hel. Zwiedziliśmy tę urokliwą miejscowość i rozległą plażę. Uczestniczyliśmy w zajęciach na helskiej Stacji Morskiej UG na temat: „Co żyje w Zatoce Gdańskiej”, które były niezwykle pasjonujące. Obserwowaliśmy karmienie fok. Mieliśmy też przyjemność połowu różnych gatunków z Morza Bałtyckiego, między innymi krewetek, igliczni, węgorzy. Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawych informacji na ich temat.  

W czwartek uczestniczyliśmy w zajęciach pod hasłem „Drzewa Władysławowa – gra terenowa”, które prowadziła p. L. Bizewska. Te ćwiczenia pozwoliły nam zgłębić wiedzę o gatunkach drzew, które rosną na terenie nadmorskim. Dzięki podróżowaniu z mapą mogliśmy podszkolić naszą orientację w terenie. Po południu odbyła się prelekcja i warsztaty na plaży pod hasłem „Morze Bałtyckie – pole bitwy żywiołów”. Poznaliśmy zagadnienia dotyczące erozji wietrznej i wodnej brzegu morskiego. Morze to żywioł, który jest budujący i niszczący. Doświadczenia prowadzone na plaży ułatwiły nam poznanie i zrozumienie procesów zachodzących na wybrzeżu Bałtyku. Wieczorem, w ramach projektu uczniowskiego, zwiedziliśmy Władysławowo. Dzień zakończyliśmy ogniskiem integracyjnym z pysznymi kiełbaskami. 

Ostatniego dnia braliśmy udział w zajęciach „Jak czytać mapy i nie zgubić się w terenie”. Była to gra terenowa połączona z “Podchodami dla zaawansowanych”, w trakcie której uczyliśmy się czytać mapy oraz obsługiwać kompas. Po zakończeniu zajęć udaliśmy się na dworzec PKP we Władysławowie i pociągiem wróciliśmy do domu. W pamięci pozostaną nam niezapomniane wrażenia, a zdobyta wiedza i umiejętności praktyczne będą naszym kapitałem. 

Pomysłodawczynią i główną organizatorką wyjazdu była p. Aleksandra Pietkiewicz-Freitag. Towarzyszyły nasz również p. Joanna Lietz-Trzcińska oraz p. Sylwia Sobieszczuk.  

(opracowanie: Maria Golak i Maria Ryczek) 

Skip to content