Aktualności

Europejski Dzień Języków 2018

European Day of Languages 

Europäischer Tag der Sprachen

10 pażdziernika w auli naszej szkoły obchodziliśmy po raz pierwszy Europejski Dzień Języków.

Dzień języków obcych, ustanowiony przez Radę Europy w Strasburgu, jest świętowany w wielu krajach od ponad kilkunastu lat.

Święto języków promuje znaczenie nauki języków obcych i propaguje różnorodność kulturową i językową i Europy.

W naszych szkolnych obchodach brały udział klasy pierwsze i drugie liceum oraz technikum. Reprezentanci klas utworzyli dwa językowe obozy English i Deutsch Teams.

Pierwszym etapem był quiz dotyczący historii Unii Europy i flagi europejskiej. Zdziwienie wywołało pytanie o liczbę języków w Europie. Jest ich ponad 200!  Druga część polegała na przeczytaniu przez zespoły tzw. łamańców językowych. Było trochę śmiechu ale również brawa dla uczestników.  Zawodnicy recytowali niemieckie Zungerbrechen, na przykład: „Schnecken erschrecken, wenn Schnecken an Schnecken schlecken”, lub angielskie tongue twisters jak : „I wish to wish the wish you wish to wish, but if you wish the wish the witch wishes, I won’t wish the wish you wish to wish.”

W potyczkach nieznacznie lepszym okazał się angielski zespół.

Cała imprezę prowadzili w języku Shakespeare’a  Ania z klasy trzeciej i prawie J z łatwością (!) w języku Goethe’go  Michał z klasy drugiej.  Anglojęzyczną oprawę muzyczną przygotowała Weronika z Pauliną z drugiej klasy oraz  świetna grupa Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej – uczniowie  Starego i Nowego Ogólniaka, oraz Szkoły Podstawowej nr 7.

Organizatorem imprezy były zespoły przedmiotowe języków obcych: angielskiego i niemieckiego. Sponsor święta Samorząd Szkolny ufundował nagrody, symboliczne długopisy, które zostały wręczone wszystkim uczestnikom konkursów. Nie było przegranych.

Mamy nadzieję na następne obchody w przyszłym roku. Do zobaczenia!

Opr. Ewa Steinke

Skip to content